avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 655 soluții astăzi
Forum Activitate dana20132013

Activitate dana20132013

angajatorul este de stat, primarie de comuna.
"Asadar, dvs aveti dreptul sa reveniti la ultimul loc de munca avut inainte de intrarea in CCC sau la un loc de munca echivalent cu acesta".
am dreptul EU sa optez la acel loc ,acel p[ost pe care am activat inainte sau ANGAJATORUL sa-mi ofere echivalenta? poate nu m-am exprimat corect: deci alegerea este a mea sau a angajatorului? eu nu vreau decit pe acel post sa revin! echivalenta asta ce anume inseamna? caci daca angajatorul are posibil;itatea legala sa-mi ofere o "echivalenta" ,treaba se complica pt mine!
multumesc
tudorvaleriu a scris:

"1. - Pe perioada cat ati fost in CCC ati avut contractul individual de munca (CIM) suspendat adica erati tot salariata acelui angajator numai ca nu prestati munca si nu primeati salariu.
- Dupa terminarea CCC angajatorul este obligat sa va reprimeasca la acelasi loc de munca in baza aceluiasi CIM.

2. Inainte de terminarea CCC faceti o cerere catre angajator prin care solicitati incetarea suspendarii CIM si reluarea activitatii in baza aceluiasi CIM, cu respect6area clauzelor acestuia."


ref la punctul 2, cererea catre angajator, cu cit timp inainte trebuie sa o fac? trebuie sa mi se raspunda in scris la aceasta? daca nu mi se raspunde,ma intorc la serviciu in ziua respectiva? daca mi se raspunde "nu va puteti relua activ in baza aceluiasi contract..."(ceea ce e ilegal) ce fac?eu pe 17 mai trebuie sa ma duc la lucru.
cererea ar fi astfel formulata?:
catre....
subsemnata......prin prezenta solicit incetarea suspendarii contractului indiv de munca si reluarea activitatii in baza aceluiasi contract cu respectarea clauzelor acestuia.

sau ar trebui altfel reformulata(poate si sper sa ma ajutati dvs)?!
va multumesc

in fisa postului eu sint angajata ca inspector cat 1 cu atributii de evidenta contabila(sint contabila institutiei). acum functia e preluata pe perioada determinata de altcineva cu contract de prestari servicii. zvonistica de prima linie spune ca functia mea ,dupa ce revin, va ramine in continuare la acea persoana(deci nu voi mai reveni pe vechiul post) care are contract de prestari servicii iar mie MI SE VOR SCHIMBA ATRIBUTIILE! asta este lucrul de care ma panichez. se poate asa ceva?
oricum va multumesc foarte mult.
buna ziua. am tot citit si cautat,dar nu am regasit o situatie asemanatoare cu a mea.in 20iunie trebuie sa ma reintorc la lucru(concediu de 2 ani) ,lucrez la stat. tot aud zvonuri ca voi fi primita dar nu pe acelasi post pe care am fost pt ca "in locul ei avem pe alta...".acum ,sincer sint cam stresata asta in ideea ca nu stiu la ce sa ma astept sau cum sa ma pregatesc! nu stiu daca trebuie sa fac o cerere de revenire, cu cit timp inainte sa o fac,ce sa fac in momentul cind ,sa zicem, mi se spune ca trebuie sa iau alt post !? adica vreau sa aflu,prin bunavointa si experienta dvs la ce sa ma astept si ce pasi sa fac ,fct de atacurile primite(asta in cazul ca nu e totul ok si nu mi se ofera ac