avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2146 soluții astăzi
Forum Activitate ionut117

Activitate ionut117

In consecinta chiar daca nu am nicio vina, decat faptul ca nu am verificat arhiva electronica, eu o sa fiu cel mai pagubit

multumesc mult pentru raspuns

daca s-a mai confruntat cineva cu o astfel de situatie si poate sa imi dea un sfat ii sunt recunoscator
Buna ziua!

Am si eu o intrebare daca se poate sa ma ajute cineva. E destul de complicata si complexa sau cel putin asa imi pare mie...Avand in vedere ca nu am avut de a face niciodata cu situatii de genu sper sa ma ajutati pt ca sunt destul de disperat sa zic asa....

Acu 4 ani am cumparat un automobil (eu persoana fizica) de la o firma X fara sa stiu sau sa verific daca bunul respectiv era sau nu girat la banca. Toate bune pana acu cateva luni cand vine o citatie in care scrie ceva de genu ca ar trebui ca automobilul sa intre in patrimoniul firmei, sa se anuleze facura pe care eu am achitat-o catre firma X si firma sa imi restituie bani conform facturi deoarece masina pe care am cumparat-o acu 3 ani a fost girata de firma X la BRD pentru un credit.Firma a intrat in insolventa si acuma m am trezit ca am de a aface cu recuperatorii.

Vreau sa spun ca facura pe care am incheiat o cu firma a fost contravaloarea a 1000 euro iar masina a valorat 10 000 euro suma pe care eu am achitat-o. Sa inteleg ca eu o sa primesc acum inapoi contravaloarea facturii si o sa pierd cei 9 000 de euro? Intradevar ca e si vina mea ca nu am verificat in arhiva electronica dar nu inteleg de ce firma respectiva avea toate documentele necesare inscrierii in original ( carte de identitate, talonul etc). Acuma masina este inmatriculata pe numele meu, totul este in regula din puncul asta de vedere doar ca masina apare in arhiva electronica.

ce vreau sa va intreb este : La ce pot sa ma astept sau daca s-a mai confruntat cineva cu astfel de cauze.

Binenteles ca nici firma de recuperare nu este de acord cu suma inscrisa pe facura.

Va multumesc si sper sa imi raspundeti si sa imi dati un sfat

O zi buna!