avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 502 soluții astăzi
Forum Activitate ramandra

Activitate ramandra

Răspuns la discuția Indemnizatie crestere copil
Am sunat azi la ei caci vineri cand am depus contestatia au zis sa revin pe luni cu un telefon. Azi mi-au zis ca din acel contract de prestari serviicii nu se cotizeaza la pensii ,somaj si nu constituie vechime deci nu se ia in considerare niciun venit . . M-au rugat sa revin maine cu un telefon ca sa-mi explice ce si cum.
Ma gandesc ca daca eu am depus contestatie scrisa si raspunsul o sa fie scris , nu?
Multumesc !!
O sa postez aici ce si cum imediat ce am noutati .
Interesant ca ieri mi-a intrat pe card o suma cu 22 lei mai mare decat stabilise in decizie ....nu stiu de unde, sper sa aflu maine .
Răspuns la discuția Indemnizatie crestere copil
multumesc frumos !! am depus vineri o contestatie la decizie. astept raspunsul lor
Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema:
in 08.08.2013 am nascut si acum cateva zile mi-a venit decizia pt indemnizatie copil 950 lei . eu am avut 2 locuri de munca : educatoare la o gradi de stat -contract pe perioada nedeterminata si agent comercial in societatea romana de radio -contract de conventie civila care a incetat la 01.07.2013 . la radio nu mi-au virat catre stat decat impozitul de 16 % motivand ca din iulie 2012 s-a schimbat ceva in lege si atat timp cat se ia cas, cass, somaj etc din veniturile de la gradinita nu se mai ia si din veniturile de la radio , ca o concluzie din radio se platea decat 16%. intrebarea mea : se face cumul de venituri pt indemnizatie sau se iau in considerare doar veniturile de la gradinita ??
Daca nu a platit angajatorul pot merge eu la Casa de Asigurari sa platesc ?? si apoi pot beneficia??
Mi-e frica sa merg la angajator cu acel concediu de maternitate si sa-mi zica : ``fugi de aici``!!
cum stiu daca s-a retinut contributia de 0,85% pentru concedii si indemnizatii de la locul de munca unde am contract de conventie civila?
multumesc !!


sunt angajata la stat de 9 ani si de 5 ani la privat (cu un contract prestari servicii,conventie civila , contract reinnoit periodic : la 6 luni , la 3 luni sau chiar lunar -dar fara intrerupere) pot beneficia de concediu prenatal si postnatal de la ambele locuri de munca? =D>.