avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 593 soluții astăzi
Forum Activitate ANCA2910

Activitate ANCA2910

Răspuns la discuția Revenire din CIC (CCC)
in 2004 erau 3 posturi identice, cu un an in urma doua au fost restructurate, iar cel ramas `este ocupat; si apropos, colega care il ocupa s-a intors si ea din CIC in momentul in care am intrat eu (eu am plecat, ea s-a intors din CIC)
Răspuns la discuția Revenire din CIC (CCC)
va multumesc pentru raspuns, dar sigur este vorba de 202/2002? ((2) Orice tratament mai putin favorabil aplicat unei femei legat de sarcina sau de concediul de maternitate constituie discriminare in sensul prezentei legi.).
concluzionand, daca nu sunt de acord cu ce mi se ofera mi se desface contractul de munca cu Art. 65.
Dar faptul ca mi se ofera alt post sub nivelul celui detinut si cu scaderea salariului?
Cineva care lucreaza in domeniul HR mi-a spus ca postul ramas din cele 3 este al meu, pentru ca am fost prima si nu au voie sa mi-l restructureze cat sunt in CIC.
Buna ziua,

Doresc o lamurire asupra situatiei in care ma aflu:
In anul 2004 m-am angajat la o firma privata, (eram 3fete si 3 posturi identice). In timp datorita concediilor de ingrijire copil pana la varsta de doi ani, am fost 4 fete pe 3 posturi, cea de a patra fiind in CIC/CCC.
In anul 2009 am intrat in CIC ptr 2 ani, (in firma ramanand celelalte 3 colege pe 3 posturi), iar in 2011 in cel de al doilea CIC (despartite de concediu medical de sarcina si lauzie). Practic, am doi copii cu diferenta de varsta de 2ani si o luna.
In urma cu aproximativ un an, 2 din cele 3 posturi au fost restructurate, iar postul ramas este ocupat de o colega (care a fost numita in functie in 2006).
In 27.04.2013 trebuie sa imi reiau activitatea, dar postul este deja ocupat, iar varianta unui alt post care mi se ofera este sub cel detinut anterior, probabil mi se va micsora si salariul.
Ce pot face?