avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 976 soluții astăzi
Forum Activitate bogdantanasiu

Activitate bogdantanasiu

Va multumesc mult pentru raspuns.
Inteleg din ce-mi spuneti Dvs., ca daca nu accept mostenirea o poate accepta creditorul in locul meu.
In schimb, daca refuz mostenirea prin declaratie notariala, o mai poate accepta altcineva in locul meu?
Cu privire la SRL: Am facut contract la o companie de telefonie mobila, urmand sa primesc 10 telefoane. Mentionez ca nu am achitat abonamentul aferent contractului. Deci nu am respectat obligatiile contractuale.
In conditiile in care firma intra in faliment, lichitatorul se poate orienta spre bunurile mele de pe persoana fizica? Eu sunt administratorul societatii in cauza.

Buna ziua!
Neavand prea multe cunostinte in domeniul juridic, am decis sa ma inregistrez in aceasta comunitate, urmand sa va adresez o intrebare care ma framanta.

Am acumulat de-a lungul timpului mai multe datorii, atat pe persoana fizica cat si societatile comerciale pe care le-am infiintat.
Creditorii au castigat in instanta, eu (debitor), fiind obligat, de multe ori, chiar si prin executor judecatoresc sa imi achit datoriile. Neavand bunuri pe numele meu, nefiind salariat, am refuzat cele impuse prin Hotarare Judecatoreasca.

Din nefericire, unul dintre parinti a decedat.
Una dintre problemele mele este urmatoarea:
In momentul cand voi accepta mostenirea din partea parintelui, aceasta va fi afectata in vreun fel de datoriile pe care le am? In speta este vorba despre un apartament. Ce se va intampla cu accesta?
Ce posibilitate am sa il obtin fara sa imi platesc datoriile?

Va multumesc pentru timpul acordat!
Cu respect,
Bogdan Tanasiu