avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1055 soluții astăzi
Forum Activitate misu_spiri

Activitate misu_spiri

Multumesc mult pentru raspuns.
Da se pare ca polita nu este valabila ca este doar un formular standard dupa spusele asiguratorului ( desi scrie ca se confirma valabilitatea politei in dosarul de daune) in care apar cele 2 rate neplatite ( prima rata si rata a 9-a).
Am intrebat de cand contractul este suspendat si mi-a spus ca din 2011 de la ultima neplata.
Am spus ca voi cere restituirea plrimelor si a zis ca nu poate da decat ultimile 2 rate ca ei au inregistrat ratele pe care le-am platit in continuare in contul celor neplatite.
Deci daca banii au intrat in contul celor neplatite de ce apare prima rata si a a 9-a neplatita si nu ultimele 2 rate?
Oricum voi continua discutia cu brokerul deoarece prin contract, cumparatorul masinii imputerniceste banca ca in momentul neplatilor ( rate sau casco) banca sa achite ratele, urmand sa isi recupereze banii ulterior de la cumparator.
Va multumesc .
Buna ziua,
Vreau sa relatez urmatoarea problema si daca ma puteti ajuta cu un sfat.
In 2009 tata a luat o masina in rate cu polita casco obligatorie prin brokerul firmei de leasig.
Prima rata nu a fost platita ( greseala tatalui ), el optand pentru plata in 4 rate.
La sfarsitul anului 2009 am avut un dosar de daune ce s-a rezolvat - culmea fara ca prima rata sa fie achitata, am continuat platile fara sa stim de problema primei rate. In 2011 nu s-a achitat o rata ( alta greseala), iar acum in martie 2013 avem un dosar de daune care nu a fost acceptat pentru neachitarea celor 2 rate.
Intrebarile mele sunt urmatoare:
- de ce nu se accepta dosarul daca eu am primit o confirmare a valabilitatii politei ( polita este valabila desi nu au fost platite 2 rate? )
- imi pot recupera primele de la ultima neplata? ( asiguratorul mi-a spus ca anul 2011 s-a inchis si nu imi poate returna banii).
- brokerul era obligat sa ma anunte de neplata primelor casco? tinant cont ca masina este a lor pana la terminarea retelor.
- de ce firma a acceptat banii in continuare, daca nu s-a platit o rata? ( inregistrearea platilor nu s-a facut in locul celei neplatite).
Multumesc .