avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 625 soluții astăzi
Forum Activitate crocodil2

Activitate crocodil2

Buna ziua. Sotul meu lucreaza pe un vas croaziera cu contract de munca incheiat cu o firma ce are sediu principal in elvetia si filiala in cipru. Contracul este semnat cu filiala din cipru dar el este asigurat in elvetia, datorita unor cerinte legale din cipru care nu permit asigurarea acolo. Cum putem dovedi plata asigurarilor de sanatate acolo ca sa nu mai fie solicitate la plata aici? Cf legii trebuia sa platim aici la nivelul sal minim pe economie asig de sanatate(venit salarile de acolo nu sunt impozabile in Romania) insa nu am stiut acest lucru si acum avem la casmb perioada necoperita . La casmb ori nu raspunde nimeni la telefon/mail sa ne putem informa ori sunt cozi interminabile iar de mers acolo cam greu cu un bebe dupa mine. O doamna de la sediul central care a raspuns la telefon spunea de formularul S1 ,dar nu era sigura , sa intrebam la sediul unde lucreaza cu publicul, insa dupa ce am citit de el vad ca e pentru transferarea asig in tara respectiva sa poate beneficia de ea,ori eu vreau doar sa se recunoasca la noi, ca sa nu fie platite de 2 ori. Angajatorul spune de A1 , ca ala il poate obtine pentru noi , nu S1 care trebuie solicitat de la stat cred. Vreo idee va rog? Stiu ca trebuia reglementat la inceperea contractului dar pur si simplu nu am stiut de asta.
multumesc de raspuns.
Buna ziua,

M-am lovit de urmatoarea situatie si rog un raspuns. Sotul meu a semnat un contract de munca cu o firma rezidenta in Cipru, fara reprezentanta in Romania,pana in noiembrie,iar locul desfasurarii activitatii este la bordul unui vas de croaziera pe Dunare , deci in diverse tari UE/NON-UE . O parte din salariu este platit in contul lui in euro din tara.Intrebarea mea este daca trebuie declarat venitul in decl 201 la anul si daca mai trebuie platite si alte contributii. Stiu ca avem conventie pt evitarea dublei impuneri cu Cipru, dar trebuie notificat anaf-ul sau depus ceva in sensul asta? Am incercat sa gasesc topicuri similare sau lamuriri in codul fiscal dar nu prea m-am lamurit. Multumesc anticipat.