avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1777 soluții astăzi
Forum Activitate gabizzat

Activitate gabizzat

Răspuns la discuția Indemnizatie crestere copil 2013
Credeam ca am scapat de probleme dar m-am inselat. Maine 15.04.2013 este ultima zi de concediu de risc maternal. eu abia am facut 6 luni de sarcina. cu medicul ginecolog am discutat de 10 ori pana acum despre ce voi face dupa ce voi iesi din crm si lucrurile pareau lamurite. dar azi am primit vestea bomba: nu stie nimeni cum sa imi prelungeasca concediul. in sapatamana 5 de sarcina am avut probleme din cauza efortului fizic la care sunt supusa la serviciu. am stat 3 zile internata in spital si in baza acestor 3 zile d einternare mi s-au dat 2 sapatamani de concediu medical. apoi mi-am luat 5 zile de concediu de odihna pana la aprobarea concediului de risc, urmand ca incepand cu data de 15 decembrie 2012 sa intru in concediu de risc maternal (120 zile) iar maine este ultima zi. intrebarea mea este: nu cumva pot sa mai bneficiez de concediu medical simplu? inca macar o luna jumatate pana cand o sa pot intra in prenatal? intoarcerea la serviciu nu este o optiune pentru ca voi fi supusa aceluiasi efort fizic pe care strict mi l-a interzis medicul. si daca chiar nu se poate sa mai intru in concediu cei de la frma sunt obligati sa ma primeasca inapoi la munca pentru inca o luna jumatate? nici nu mi-am pus aceste probleme pana acum pentru ca cei de la resurse umane mi-au zi ca pe langa cele 120 de zile de risc maternal pot beneficia si de 90 de zile de concediu medical.
multumesc!
Răspuns la discuția Indemnizatie crestere copil 2013
Buna ziua! as vrea sa mai stiu si eu daca pe durata concediului prenatal si postnatal "salariul" se calculeaza dupa acceasi formula ca in cazul concediului medical. sa ma fac mai bine inteleasa. eu nu am salariu fix iar media salariilor pe ultilemele 12 luni lucrate este cam 2300 ron. din cauza unor probleme cu sarcina am intrat in concediu de risc maternal care urmeaza sa se incheie in cateva zile si desi stiu ca salariul este egal cu 75% din media salariilor iau tot cam 2300 de ron pe luna. o sa trebuiasca sa imi mai iau 8 saptamani de concediu medical apoi sa intru in concediu prenatal. acestea 2 din urma cum se calculeaza? in CM tot 75% din media salariilor trebuie sa iau iar in prenatal 100%. asta inseamna ca in prenatal o sa iau mai mlti bani ca atunci cand ma duceam la sv? daca este sa facem regula de 3 sp cam asa ar iesi. multumesc anticipat
Răspuns la discuția Indemnizatie crestere copil
din cate am citit eu nu mai mult de 1200 ron si pt primul si pt al doilea an.
Răspuns la discuția Indemnizatie crestere copil 2013
Buna seara! Stie cineva ceva despre indemnizatia unica acordata la nasterea copilului sau prima de nastere? Se mai acorda? Nu am gasit nimic concret pe internet sau poate nu se mai numeste asa sau pur si simplu nu se mai acorda. ca multe alte indemnizatii
Multumesc!

Nu ma refer la cea data de angajator egala un salariu mediu .... in baza ccm sau cim ci la cea acordata de stat.