avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1738 soluții astăzi
Forum Activitate adrianc1967

Activitate adrianc1967

Buna ziua
Intrebarea mea se refera la realizarea de venituri prin vanzarea de jocuri prin platforma Google pentru telefoane, tablete. Jocul este introdus in platforma Google si se vinde prin internet prin intermediul platformei. Google vireaza la o anumita perioada de timp banii obtinuti prin vanzare. Intrebarea mea este daca trebuie achitat tva in cazul in care se depaseste suma de 65000 de euro incasata intr-un an
Degeaba schimbi. Au trimis si la 2 agentii de publicitate! care mi-au confirmat primirea instiintarii!
Singura solutie este asocierea a cat mai multe firme si contestarea in Instanta. Ei stiu ca si agentiile de publicitate fac acelasi lucru sau intermediaza. Daca iei un produs Poster/Autocolabt de la un producator si apoi ca agentie normal facturezi clientului Poster sau autocolant deoarece asta ti s-a comandat, ei vor sa iti ia 3%
In mod normal ar trebui sa ne asociem toate firmele ce lucreaza in domeniul productiei publicitare (care realizeaza produse ce nu se comercializeaza ci doar pentru promovarea clientilor) sa contestam Ordonanta in instanta ca fiind abuziva ca urmare a acestei suprataxari. E ca si cum am cumpara o masina de jucarie si ar trebui sa platim taxa de prima inmatriculare, sa o inmatriculam etc deoarece este mentionat numele masina. Nu orice e poster, autocolant etc trebuie REIMPOZITAT. Singura sansa este unirea tuturor impotriva unor masuri abuzive. Maine poimaine ne trezim ca vor dori 5%, 10% ca au vazut ca se plateste
Si cum ar dori sa le demonstrezi ca nu ai tiparit nimic legat de Patrimoniul cultural? Unde ai vorbit cu cei de la AFCN?
Conform Normelor din 8.02.2011 (Ordinul 2066) la Art. 3 litera d se spune: "cota de 3% prevãzutã la art. 21 alin. (1) lit. f) din ordonanţã este adãugatã la încasãrile totale, din care s-a dedus TVA aferentã, fiind datoratã de operatorii economici care au editat tipãriturile în cauzã"
- Deci doar cei care editeaza ar trebui sa plateasca taxa? Daca iti vine un client cu o fotografie cu carnatii pe care ii produce si iti cere sa ii tiparesti pe hartie 10 bucati fara sa faci nimic pe imaginea clientului in mod normal nu ar trebui sa platesti!