Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Contributii datorate fondului cultural national
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Contributii datorate fondului cultural national

Buna ziua, azi am primit o instiintare, ca datorez 3% din venit incepand cu anul 2010, la Fondul Cultural National. Firma mea se ocupa cu serigrafie respectiv tiparire (nu reproducem obiecte culturale). E legal sau ne pune in gat iarasi o taxa?
Va multumesc.
Conform art.21 din OG 51/1998, modificata si completata prin legea 199/2008 :
1)Veniturile proprii ale Fondului Cultural Naţional provin din următoarele surse:
a)o cotă de 5% din încasările realizate de operatorii economici din vânzarea reproducerilor, copiilor sau mulajelor realizate, în condiţiile legii, după bunuri culturale mobile aflate în proprietate publică ori după monumente sau componente ale monumentelor istorice aflate în proprietate publică;
b)o cotă de 5% din încasările realizate de operatorii economici din vânzarea, prin licitaţie publică, a bunurilor culturale mobile;
c)o cotă de 2% din încasările realizate de agenţiile imobiliare din vânzarea imobilelor monumente istorice;
d)o cotă de 20% din încasările realizate de operatorii economici din comercializarea publicaţiilor interzise spre vânzare minorilor;
e)o cotă de 20% din încasările obţinute din vânzarea sau închirierea fonogramelor ori videogramelor a căror vizionare nu este recomandată minorilor, potrivit legii;
f)o cotă de 3% din încasările realizate de operatorii economici din vânzarea calendarelor sau cărţilor poştale ilustrate, afişelor, posterelor, imaginilor autocolante ori a tipăriturilor mixte, altele decât cele prevăzute la lit. a);
g)o cotă de 2% din încasările realizate de operatorii economici care comercializează bunuri culturale provenite din import;
h)o cotă de 2% din încasările realizate de operatorii economici din vânzarea produselor de artă populară;
i)o cotă de 2% din veniturile realizate de operatorii economici care îşi desfăşoară integral activitatea respectivă în incinta sau pe domeniul public aflat în spaţiul de protecţie al monumentelor istorice proprietate publică;
j)o cotă de 1% din încasările realizate de operatorii economici din organizarea de bâlciuri şi parcuri de distracţii;
k)o cotă de 1% din veniturile realizate de operatorii economici care îşi desfăşoară activitatea în domeniul impresariatului artistic;
l)o cotă de 10% din încasările realizate prin furnizarea serviciilor vocale cu conţinut erotic de către operatorii economici din sistemul de telefonie care oferă servicii cu valoare adăugată;
m)cota prevăzută la art. 12 alin. (11) din Ordonanţa Guvernului nr. 25/2006 privind întărirea capacităţii administrative a Oficiului Român pentru Drepturile de Autor, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 84 din 30 ianuarie 2006, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 364/2006;
n)cota prevăzută la art. 26 alin. (11) din Ordonanţa Guvernului nr. 25/2006, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 364/2006;
o)o cotă de 3% din devizul general al investiţiilor autorizate să se realizeze de către operatorii economici pentru construcţiile amplasate în spaţiile de protecţie ale monumentelor istorice proprietate publică;
p)fonduri obţinute în cadrul colaborării internaţionale;
q)donaţii, legate sau alte liberalităţi;
r)sponsorizări;
s)dobânda aferentă disponibilităţilor aflate în bugetul Fondului Cultural Naţional;
ş)o cotă de 2% din încasările Loteriei Române;
t)alte venituri dobândite în condiţiile legii.
(2)Cotele prevăzute la alin. (1) lit. a)-l) se aplică asupra încasărilor totale realizate din activităţile respective, din care s-a dedus TVA aferentă, şi se adaugă la sumele care fac obiectul bazei de calcul.
(3)Veniturile prevăzute la alin. (1) vor fi gestionate potrivit legii şi vor fi folosite pentru finanţarea nerambursabilă a programelor, proiectelor şi acţiunilor culturale, în conformitate cu dispoziţiile prezentei ordonanţe.

[ link extern ]

cotă de 3% din încasările realizate de operatorii economici din vânzarea calendarelor sau cărţilor poştale ilustrate, afişelor, posterelor, imaginilor autocolante ori a tipăriturilor mixte, altele decât cele prevăzute la lit. a);

Aceste tiparituri trebuie sa contina ceva anume (imagine despre ob. culturale), sau indiferent de continutul lor. De ex. am tiparit calendar triptic fara a contine vre-o imagine, tot treb. sa platesc 3%?
Va multumesc.

Hermon, utilizator
am aceeasi problema, ai reusit sa vorbesti cu cei de la AFCN, mi se pare o prostie
buna ziua,
aveti idee la ce se refera tiparituri mixte, eu doar personalizez produsele clientilor fara sa vand produse, crezi ca ma incadrez la 3%?
Din pacate ce am aflat eu personal, nu ma (ne) ajuta cu nimic: cei de la AFCN au zis ca scrie clar autocolant sau afis, deci trebuie sa platesc 3%, si cer copii dupa facturi si contracte, respectiv bilanturi si balante . Dar nu mi se pare normal ca de exemplu la etichetele autocolante necesare unei firme de productie de cabluri sa platesc 3% la fondul cultural; ce treaba are cultura cu cablul? eventual sa ne spanzure cu el? Deocamdata si eu tot dau telefoane la cunostinte din domeniu, dar nimeni nu stie ce sa faca.

Admin, administrator