Forum Discuţii contabile şi ... Achiziţii şi livrări ... Chitanta de pe Amazon
Discuție deschisă în Achiziţii şi livrări intracomunitare

Chitanta de pe Amazon

Buna

Mi-am deschis un PFA recent si as dori sa imi cumpar cateva albume de arta pe firma, problema e ca nu stiu unde sa pun numele firmei cand imi cere adresa pentru facturare cei de la Amazon.

As fi foarte recunoscator daca as putea primi un raspuns in legatura cu asta si eventual cum imi pot trece informatiile firmei pe o chitanta(invoice) cand o companie nu imi ofera optiunea aceasta.

E suficient doar sa pun numele firmei pe chitanta daca bunul e clar menit sa fie deductibil?

Eu fac foarte multe cumparaturi de afara pentru firma pentru ca nu pot gasi asa ceva in Romania si ma doare inima cand ma gandesc ca dau 500$ pe albume de arta fara sa le pot deduce
PFA ul plateste impozit la incasari si deduce platile ( nu este ca la un SRL)
Deci chitanta este suficienta.
Aveti grija la OG 51/98, si OMCPN 2066/2011
Art. 21. - (1) Veniturile proprii ale Fondului Cultural Naţional provin din următoarele surse:
g) o cotă de 2% din încasările realizate de operatorii economici care comercializează bunuri culturale provenite din import;
h) o cotă de 2% din încasările realizate de operatorii economici din vânzarea produselor de artă populară;