Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Plata cota 3% catre Fondul National Cultural
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Plata cota 3% catre Fondul National Cultural

buna
va rog sa ma ajutati cu urmatoarea speta:
-art.21 lit.f) prevede ca "operatorii economici datoreaza o cota de 3% din incasarile realizate din vanzarea calendarelor sau cartilor postale ilustrate, afiselor, posterelor, imaginilor autocolante ori a tipariturilor mixte..." catre FONDUL CULTURAL NATIONAL

noi nu le vindem, ci le facem la cererea clientului, adica prestam un serviciu complex de tiparire/livrare
cum putem sa nu achitam cota de 3%?
multumesc anticipat

multumesc, dar nu sunt edificata....
cum pot demonstra ca obiectul nostru de activitate nu se incadreaza la art. 21 lit.f din OG 51/1998?
pe site-ul AFCN este publicat un protocol intre acesta si ONRC unde se detaliaza codurile caen care fac obiectul art.21 dar numai pt litera a....
probabil, undeva, se prevad si codurile caen pt activitatea definita la art.21 lit.f din OG 51/1998, dar eu nu am reusit sa gasesc
pot sa trimit o adresa catre AFCN, prin care sa demonstrez ca codul nostru caen nu intra in activitatea definita la art de mai sus?
multumeesc mult
In 2009 AFCN incheie un protocol cu ONRC sub nr. 12361/26.01.2009 (vezi [ link extern ] ... .
In Anexa nr.1 apare Lista activitatilor definite la art. 21 alin. (1) de lit. a) – l) si la lit. f) apare clasa caen rev.2 - 4763 ”comert cu amanuntul al ziarelor si articolelor de papetarie in magazine specializate), rev.1- 5247 – comert cu amanuntul al cartilor, ziarelor si articolelor de papetarie

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/for...
Follow us: Avocatnetro on Facebook
scuye dar acuma observ, ca linkul nu functiona corect
[ link extern ]
multumesc frumos.... acum mi-e clar :)