avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1748 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Plata cota 3% catre Fondul National Cultural
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Plata cota 3% catre Fondul National Cultural

buna
va rog sa ma ajutati cu urmatoarea speta:
-art.21 lit.f) prevede ca "operatorii economici datoreaza o cota de 3% din incasarile realizate din vanzarea calendarelor sau cartilor postale ilustrate, afiselor, posterelor, imaginilor autocolante ori a tipariturilor mixte..." catre FONDUL CULTURAL NATIONAL

noi nu le vindem, ci le facem la cererea clientului, adica prestam un serviciu complex de tiparire/livrare
cum putem sa nu achitam cota de 3%?
multumesc anticipat

Cel mai recent răspuns: bogdan078 , utilizator 11:14, 5 Iunie 2013
multumesc, dar nu sunt edificata....
cum pot demonstra ca obiectul nostru de activitate nu se incadreaza la art. 21 lit.f din OG 51/1998?
pe site-ul AFCN este publicat un protocol intre acesta si ONRC unde se detaliaza codurile caen care fac obiectul art.21 dar numai pt litera a....
probabil, undeva, se prevad si codurile caen pt activitatea definita la art.21 lit.f din OG 51/1998, dar eu nu am reusit sa gasesc
pot sa trimit o adresa catre AFCN, prin care sa demonstrez ca codul nostru caen nu intra in activitatea definita la art de mai sus?
multumeesc mult
In 2009 AFCN incheie un protocol cu ONRC sub nr. 12361/26.01.2009 (vezi [ link extern ] ... .
In Anexa nr.1 apare Lista activitatilor definite la art. 21 alin. (1) de lit. a) – l) si la lit. f) apare clasa caen rev.2 - 4763 ”comert cu amanuntul al ziarelor si articolelor de papetarie in magazine specializate), rev.1- 5247 – comert cu amanuntul al cartilor, ziarelor si articolelor de papetarie

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/for...
Follow us: Avocatnetro on Facebook
scuye dar acuma observ, ca linkul nu functiona corect
[ link extern ]
multumesc frumos.... acum mi-e clar :)

Alte discuții în legătură

Contributii datorate fondului cultural national Hermon Hermon Buna ziua, azi am primit o instiintare, ca datorez 3% din venit incepand cu anul 2010, la Fondul Cultural National. Firma mea se ocupa cu serigrafie respectiv ... (vezi toată discuția)
Fondul cultural national BEDA3172 BEDA3172 Buna ziua, Am primit o notificare de la AFCN prin care ma anunta ca sunt sub incidenta art. 21 al.1,lit.f, OG 51/1998, prin care mi se cere 3% din incasarile ... (vezi toată discuția)
Autorizatie deschidere punct de lucru de la primarie. mihaicrb mihaicrb Pentru o firma nou infintata care isi deschide un punct de lucru, este necesara autorizatia de functionare de la primarie? Din ce am inteles eu, pentru ... (vezi toată discuția)