avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 834 soluții astăzi
Forum Activitate dumitrudd

Activitate dumitrudd

Totusi, desi nu va ingrijoreaza deloc, as dori sa va atrag atentia privitor la procura. Sotul cumparatorului nu e chiar un mandatar ok ales

Am numarat ! De 4 ori am intrebat si am repetat ca aceasta este intrebarea mea!Asta vroiam sa stiu!
colega v-a spus ca se poate plati in orice cont, pe cale de consecinta si din orice cont.

Chiar credeti ca trebuia sa stiu acest
pe cale de consecinta
?
doar declararea ca sunt bani proprii nu este suficienta

Acest aspect nici macar nu l-am comentat. Eu am combatut afirmatia:
Nu exista "fonduri proprii "

Ele exista si sunt enumerate in
Art. 340: Bunurile proprii

Nu sunt bunuri comune, ci bunuri proprii ale fiecărui soţ:
a) bunurile dobândite prin moştenire legală, legat sau donaţie, cu excepţia cazului în care dispunătorul a prevăzut, în mod expres, că ele vor fi comune;
b) bunurile de uz personal;
c) bunurile destinate exercitării profesiei unuia dintre soţi, dacă nu sunt elemente ale unui fond de comerţ care face parte din comunitatea de bunuri;
d) drepturile patrimoniale de proprietate intelectuală asupra creaţiilor sale şi asupra semnelor distinctive pe care le-a înregistrat;
e) bunurile dobândite cu titlu de premiu sau recompensă, manuscrisele ştiinţifice sau literare, schiţele şi proiectele artistice, proiectele de invenţii şi alte asemenea bunuri;
f) indemnizaţia de asigurare şi despăgubirile pentru orice prejudiciu material sau moral adus unuia dintre soţi;
g) bunurile, sumele de bani sau orice valori care înlocuiesc un bun propriu, precum şi bunul dobândit în schimbul acestora;
h) fructele bunurilor proprii.

Repet, eu nu am combatut afirmatia ca trebuie dovedite, eu am combatut afirmatia facuta de un utilizator
Nu exista "fonduri proprii
Am dat citate , nu am interpretat , nu am rastalmacit!
In privinta declaratiei semnate la notar, arat ca am vazut declaratii de te minunezi

Este valabil pentru orice meserie! De regula cei mai aroganti, cei condescenti, cei care tipa mai tare, cei care se cred sau se simt superiori pentru ca au o anume meserie sunt cei mai slabi profesionisti. Un adevarat profesionist este calm, stapan pe situatie cu argumente si nu face greseala sa-si subestimeze partenerul de discutie doar pentru ca are alta meserie

Intrebare:
Cumparatoarea "A" poate plati pretul ap direct in contul vanzatoarei "C" daca "C" nu are cont in RO numai in tara ei (Polonia)?

Raspüns:
Si DA, plata se poate face si dintr-un cont din Polonia.

D-na Raluk0207 nici acum nu vedeti?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Multumesc pentru raspunsuri!
@dumitrudd, nu mai scrieti cu majuscule si va rog sa aveti in vedere ca nu acceptam mesajele agresive pe forum.

Imi pare rau daca am parut agresiv, doream doar sa directionez discutia in sesul dorit de mine, am mai incercat de cateva ori dar fara ingrosari, sublinieri sau majuscule nu am reusit
O alta intrebare ar fi: in aceasta tranzactie sunt implicate 4 persoane A sotia cumparatoare din fonduri proprii, B sotul declarant ca este de acord si nu are nici o pretentie, C vanzatoarea , si D imputernicitul vazatoarei. Poate fi sotul (B) si imputernicit (D)?
A si B (sotul si sotia ) nu au ales regimul separatiei de bunuri , dar pana acum toate ap au fost cumparate separat, fiecare din fonduri proprii
O alta intrebare ar fi: Cumparatoarea "A" poate plati pretul ap direct in contul vanzatoarei "C" daca "C" nu are cont in RO numai in tara ei (Polonia)?

Acestea sunt intrebarile mele.

Chiar nu intelegeti D-na Raluk0207?
NU ma intereseaza parerea D-voastra cu privire la fonduri proprii sau comune!
NU am intrebat asta!
NU ma intereseaza subiectul si D-voastra insistati sa atrageti participantii in aceasta discutie!
Am intrebat altceva si D-voastra deturnati subiectul!Eu nu am primit raspunsuri la intrebarile mele, de 2 zile primesc raspunsuri la comentariile D-voastra!

Raspunsul la intrebarea dvs l-ati primit deja.

Eu nu l-am vazut ! Puteti sa-mi mai aratati odata sub forma de citat?

Poate să fie împuternicit și soțul, iar plata se poate face si din contul din Polonia[/b]. Important este să fie al cumpărătorului.


Intrebarea era daca se poate face plata in (nu din) contul vanzatoarei (nu cumparatoarei) din Polonia
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
O alta intrebare ar fi: in aceasta tranzactie sunt implicate 4 persoane A sotia cumparatoare din fonduri proprii, B sotul declarant ca este de acord si nu are nici o pretentie, C vanzatoarea , si D imputernicitul vazatoarei. Poate fi sotul (B) si imputernicit (D)?
A si B (sotul si sotia ) nu au ales regimul separatiei de bunuri , dar pana acum toate ap au fost cumparate separat, fiecare din fonduri proprii
O alta intrebare ar fi: Cumparatoarea "A" poate plati pretul ap direct in contul vanzatoarei "C" daca "C" nu are cont in RO numai in tara ei (Polonia)?

Acestea sunt intrebarile mele. Discutia despre fonduri proprii este initiata de D-na Raluk0207 prin informatile false sau incomplete oferite aici:
In privinta acestora....se cam îmbăta cu apa rece.
Atât timp cât nu au încheiat nicio convenție matrimonială de separație de bunuri, imobilele pe care și le-au cumparat fiecare sunt bunuri comune. Soțul poate sa dea 7 declarații. Cel mai probabil o sa se convinga atunci cand le vor vinde mai departe. Nu exista "fonduri proprii ". În accepțiunea Codului civil, veniturile sunt bunuri comune
.
Art 340:343; 360; din N.C.C. va contrazic D-na Raluk0207! Vroiam sa nu va raspund , dar mi se pare inacceptabil sa va exprimati opinii de genul:
Soțul poate sa dea 7 declarații. Cel mai probabil o sa se convinga atunci cand le vor vinde mai departe
.
despre un act care nu l-ati citit, act incheiat de un notar.
Rog ceilalti participanti la discutie sa ma ajute cu raspunsuri corecte la intrebarile mele
Offtopic : Va rog sa ma credeti ca daca as locui in RO, pentru aceste informatii as merge la un birou de avocat, as plati si as obtine toate informatiile . Nu zgarcenia ma impiedica ci distanta.
Doamna Liliana Gradinaru aici nu inteleg:
ci as anexa procurii intreg contractul.

Cronologic se face intai procura , apoi dupa un timp contractul . Cum pot sa anexez la procura un contract care urmeaza sa fie facut?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Doamna Raluk0207 am niste nelamuriri cu privire la afirmatia D-voastra:
Nu exista "fonduri proprii "

Bani proveniti din vanzarea unui imobil cumparat anterior casatoriei nu sunt bani proprii?
Bani din conturi de economii anterioare casatoriei?
Bani din mosteniri?
Bani proveniti din anumite daruri?
Am recitit intrebarile mele:
Poate fi sotul (B) si imputernicit (D)?

Cumparatoarea "A" poate plati pretul ap direct in contul vanzatoarei "C" daca "C" nu are cont in RO numai in tara ei (Polonia)?

Apoi am citit raspunsul D-voastra si marturisesc ca nu inteleg legatura.
Va multumesc pentru raspunsul cuprinzator si obiectiv, m-a ajutat mult. Nu am inteles la ce contract va referiti cand spuneti:
In plus, preferabi ca procura sa aiba atasat contractul
In rest, la redactarea procuri, trebuie sa merg "pe mana " notarului de la ambasada care o va redacta, In fond este meseria lui si de asta trebuie sa mergem la el cu incredere, noi trebuie sa stim ce vrem sa facem si el sa ne arate calea.
O alta intrebare ar fi: in aceasta tranzactie sunt implicate 4 persoane A sotia cumparatoare din fonduri proprii, B sotul declarant ca este de acord si nu are nici o pretentie, C vanzatoarea , si D imputernicitul vazatoarei. Poate fi sotul (B) si imputernicit (D)?
A si B (sotul si sotia ) nu au ales regimul separatiei de bunuri , dar pana acum toate ap au fost cumparate separat, fiecare din fonduri proprii
O alta intrebare ar fi: Cumparatoarea "A" poate plati pretul ap direct in contul vanzatoarei "C" daca "C" nu are cont in RO numai in tara ei (Polonia)?

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Ilegalitati insemnand ce? N-o sa ii vanda nimeni casa, daca nu este prezent personal.

Am auzit de situatii in care au fost incheiate contracte doar cu o copie de buletin, gen finantari pentru cumparaturi, contracte de telefonie, etc si nu stiu ce sa cred si ce nu...
Offtopic : Va rog sa ma credeti ca daca as locui in RO, pentru aceste informatii as merge la un birou de avocat, as plati si as obtine toate informatiile "la pachet". Nu zgarcenia ma impiedica ci distanta.
PS : "La pachet" insemnand toate odata, nu altceva
Buna ziua, Doresc sa cumpar un apartament in Romania de la o persoana care nu este cetatean roman si nu se afla in Romania. Am scos astazi un extras CF online, vanzatorul nu vrea acont , vrea toti banii prin transfer bancar DUPA semnarea contractului de vc, totul pare OK pana aici. Problema este ca nu poate sa vina in RO pentru semnarea contractului si mi-a propus sa faca o procura notariala la Ambasada Romana din tara respectiva unei persoane numita de mine care sa semneze in locul proprietarului pentru vanzare banii urmand sa fie transferati dupa aceea intr-un cont care va fi trecut in procura. Problema cea mai mare care ma nelinisteste pe mine este ca in aceasta situatie eu ar trebui sa ii trimit copie dupa Cartea de Identitate a imputernicitului.
1.Exista vreun risc real sa faca ilegalitati cu o copie xerox dupa un buletin ?
2.Se poate face procura fara copie dupa C.I. doar cu datele trimise pe alta cale SMS, mail etc.?
Imi doresc ACEST apartament din motive personale, daca ar fi fost vorba de alt ap renuntam .