avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1022 soluții astăzi
Forum Activitate dj_alex

Activitate dj_alex

adica isi poate pierde propietatea primaria asupra acelui loc ?
multumesc frumos pt raspuns
salutari tuturor
in primul rand sa va spun problema pe care o are bunicul meu
astazi unu dintre vecini a inceput sa construiasca un gard care era plasat exact unde se termina terenul din curtea mea (in colt la casa ) iar daca acesta contruieste acest gard bunicul meu nu o sa mai poata intra intre casa lui si a vecinului in caz ca trebuie reparat ceva
spatiul dintre cele 2 imobile este de aprox 80-90 cm
eu impreuna cu bunicul meu am incercat sa ii oprim din lucrari dar acestia au chemat politia si primarul din localitate iar primarul a zis ca locul pe care contruieste gardul este spatiu public si tot terenul pe care il am in fata casei este tot spatiu public , acest teren este ingrazit de foarte mult timp
am auzit de la cineva urmatoarele chesti : de exemplu daca lucuiesti mai mult de 30 ani pe acelas pamant fara ca cei de la primarile nu zic nimic trebuie sa iti faca titlu de propietate pe terenul respectiv dupa perioada asta de 30 de ani
este adevarat lucurul asta ?
mai am 2 intrebari :
ai nevoie de autorizatie cand construiesti un gard nou in locul celui vechi ? cu conditia ca cel nou sa fie exact in locul celui vechi si sa aiba aceleas dimensiuni
ai nevoie de autorizatie cand iti construiesti un garaj ?
scuzati pentru modul in care pun intrebarile :sorry:
ce pot fa fac in aceste situatii ?
ma gandeam si eu la chestia asta dar problema ii ca are nevoie urgent de C.I ca sa vina in romania inainte de sarbatori
daca ar trimite o procura prin care ma imputerniceste pe mine o sa dureze foarte mult pana ajunge in romania
dupa ce am scis mesajul pe forum am vorbit si cu un avocat (cel care a oficiat divortul ) care a zis ca imi trebuie cam 100 lei pt acte ( inseamna ca a vrut sa scoata ceva bani de pe spatele mamei mele )
din ce ati scris dvs inteleg ca copia o sa o primesc gata legalizata ?
prin fax nu se poate trimite procura speciala ? pt imputernicirea mea

multumesc frumos pt raspuns
salut
am si eu urmatoarea problema , mama este plecata in Italia si astazi ii expira C.I mi-a trimis o procura speciala prin care ma imputerniceste pe mine sa depun si sa semnez toate actele in locul ei
am aproape toate actele in vederea schimbari C.I mai putin sentinta de divort definitiva si irevocabila
pe care nu o mai gasesc
din ce am citit pe internet aceasta sentinta care este trimisa cu posta nu este cea definitiva si irevocabila (este adevarat ?)
am mai citit ca trebuie sa mearga la judecatoria unde sa eliberat sentinta avocatul sau persoana care apare in sentinta cu o cerere prin care sa i se elibereze sentinta definitiva si irevocabila in original care trebuie legalizata