avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1042 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Detin un imobil ingradit pe un loc public de mai ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Detin un imobil ingradit pe un loc public de mai bine de 30 de ani

salutari tuturor
in primul rand sa va spun problema pe care o are bunicul meu
astazi unu dintre vecini a inceput sa construiasca un gard care era plasat exact unde se termina terenul din curtea mea (in colt la casa ) iar daca acesta contruieste acest gard bunicul meu nu o sa mai poata intra intre casa lui si a vecinului in caz ca trebuie reparat ceva
spatiul dintre cele 2 imobile este de aprox 80-90 cm
eu impreuna cu bunicul meu am incercat sa ii oprim din lucrari dar acestia au chemat politia si primarul din localitate iar primarul a zis ca locul pe care contruieste gardul este spatiu public si tot terenul pe care il am in fata casei este tot spatiu public , acest teren este ingrazit de foarte mult timp
am auzit de la cineva urmatoarele chesti : de exemplu daca lucuiesti mai mult de 30 ani pe acelas pamant fara ca cei de la primarile nu zic nimic trebuie sa iti faca titlu de propietate pe terenul respectiv dupa perioada asta de 30 de ani
este adevarat lucurul asta ?
mai am 2 intrebari :
ai nevoie de autorizatie cand construiesti un gard nou in locul celui vechi ? cu conditia ca cel nou sa fie exact in locul celui vechi si sa aiba aceleas dimensiuni
ai nevoie de autorizatie cand iti construiesti un garaj ?
scuzati pentru modul in care pun intrebarile :sorry:
ce pot fa fac in aceste situatii ?
Ultima modificare: Luni, 21 Octombrie 2013
dj_alex, utilizator
Cel mai recent răspuns: Liliana Gradinaru , Avocat 11:35, 22 Octombrie 2013
Daca ar fi vorba de uzucapiune se poate pierde proprietatea.
Mergeti la avocat cu actele sa va lamuriti exact si sa stiti in ce situatie va aflati.
Trebuie analizate anumite conditii.
adica isi poate pierde propietatea primaria asupra acelui loc ?
multumesc frumos pt raspuns
Depinde cu ce titlu stapanea bunicul, de cand, ce tip de proprietate e, publica sua privata a localitatii...
Pentru gard nou va trebuie 2 autorizatii, de demolare a celui vechi si constructie a celui nou. Pentru garaj, depinde, e constructie demontabila sau permanenta?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Doresc sa construiesc un gard iar vecinul nu este de acord. Jhony696 Jhony696 Doresc sa construiesc un gard in spatele casei dar vecinul nu este de acord. Ce se poate face in acest caz? (vezi toată discuția)
Incalcare de proprietate,distrugere si plac cadastral ce nu poate fi efectuat... litan litan Buna seara. Vecinul mamei mele i.a incalcat proprietatea taindu.i copacii din gradina si desfacandu.i gardul construit cu mai bine de 15 ani in urma,pe motiv ... (vezi toată discuția)
Existenta unui geam in gardul pe hotar?! Florentina332022 Florentina332022 Buna ziua! Se poate sa ma lamuriti si pe mine in legatura cu o problema ? Am un teren iar vecinul meu a facut gard pe hotar,iar in acel gard si-a facut o ... (vezi toată discuția)