avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 899 soluții astăzi
Forum Activitate chloe

Activitate chloe

Răspuns la discuția Admitere SNG 2015
La organizare judiciara s-au schimbat doar regulamentele de ordine interioara pt parchete si pt instante, restul legilor nu au suferit modificari nu?
Răspuns la discuția Admitere SNG 2014
Poate ca daca va-ti fi consumat energia si timpul pe care il pierdeti contrazicandu-va intre voi, acum erati admisi. Si eu sunt din Craiova, am luat 8.36 fiind prima data cand am sustinut examenul, iar Codurile pentru mine au fost la prima vedere, deoarce in facultate am invatat dupa cele vechi, la fel si legile. Consider ca am picat din vina mea pentru ca trebuia sa fiu mai atenta si sunt convinsa ca data viitoare o sa fiu printre cei admisi. Daca se fac aranjamente sau nu, nu ma intereseaza, un loc este al meu nu 100, iar ca sa il ocup trebuie sa fiu printre cei mai buni. Cum a zis si adriana, de ce nu luati atitudine atunci cand sesizati cazuri de genul acesta? Atitudine in scris, oficiala, nu lamentari pe forum, forum care ar trebui sa ne fie un sprijin, si sa ne ajute cu informatii, nu sa ne pierdem printre certuri si jignirii de genul " cocalari".
Răspuns la discuția Admitere SNG 2014
scythe123 a scris:

chloe a scris:

geanina n a scris:




eu nu inteleg totusi modul in care s-a punctat la organizare judiciara subietele privind completul de apel si confidentialitatea, adica voua fetelor concret cum v-a punctat?


eu cred ca la complet mi-au dat punctaj maxim, eu am scris si completul in cazul ICCJ, nu stiu daca a avut sau nu influenta, la confidentialite extrem de putin, ca am facut tocanita intre codul deont si lege, sau poate mi-a dat cate jumate la fiecare, atat la complet cat si la confidentialite, ideea e ca am luat 8,83, eu am calculat ca ar putea sa-mi dea minim 8,5 si maxim 9, deci sincer nu stiu cum au punctat, si cred ca nici nu poti afla daca nu vezi lucrarea


Nu ne ramane decat sa asteptam rezultatul pentru cei care am facut contestatie, poate mai avem o speranta si daca nu, se ne apucam iar de invatat indiferent cand va fi urmatorul examen. Oana bafta la interviu, eu termin in vara masterul dar dupa nu am nici cea mai mica idee ce o sa fac, totusi pana in sept 2015 este cam mult timp.
Răspuns la discuția Admitere SNG 2014
geanina n a scris:

chloe a scris:

geanina n a scris:

Mai este cineva care asteapta ziua de 28 mai?


Nu pe 29 se afiseaza rezultatele finale?



ai dreptate, 29, nu stiu de ce am retinut 28:">


eu nu inteleg totusi modul in care s-a punctat la organizare judiciara subietele privind completul de apel si confidentialitatea, adica voua fetelor concret cum v-a punctat?
Răspuns la discuția Admitere SNG 2014
geanina n a scris:

Mai este cineva care asteapta ziua de 28 mai?


Nu pe 29 se afiseaza rezultatele finale?
Răspuns la discuția Admitere SNG 2014
Probabil ca dupa raspunsul la contestatii o sa ma mobilizez si eu iar, chiar daca ma descurajeaza ideea ca nu se stie cand va fi urmatorul examen.
Răspuns la discuția Admitere SNG 2014
andreeavaduvescu a scris:

si eu sunt din Craiova si nu e corect sa se faca afirmatii fara dovezi.am dat si anul trecut si am picat cu 8.30,iar anul acesta m-am apucat din februarie de civil si din martie cu pp si am reusit sa intru cu 8.92.nu este un examen care nu se poate lua,dar trebuie sa fi foarte atent cum inveti ,personal am invatat cate 6-8 ore pe zi ,in conditiile in care sunt gravida in 8 luni si nu am o sarcina usoara si mai am si o fetita de 2 ani jum.trebuie sa-ti doresti cu adevarat si sa fi si ajutat,in situatia mea,dar cei care nu au fam,serviciu sau alte griji ,nu au nici o scuza ca nu invata sau ca nu au fost atenti la subiecte.e usor sa-ti bati joc prin cuvinte de altii,dar nu-i speriati pe cei care vor cu adevarat sa intre si sa invete.in dolj nu exista piata de munca decat in confectii si vanzatoare sau coafeze.s-au incris 244 de candidati pt ca avem 2 facultati de drept sau trei,sunt multe generatii care nu au reusit nimic pana acum.eu aveam un serviciu de functionar public ,dar nu ma multumea financiar,asa ca at cand am nascut prima data am hotarat ca vreau ceva mai bun si am reusit ,dar cu multa munca ,sustinere din partea sotului meu si a fam ,nu cu pile,nu cu parinti judecatori sau procurori.asa ca se poate,dar trebuie atentie si multa munca.cand unii faceau gratar de 1 mai ,de paste,altii invatau.nu aruncati cu noroi in toti si nu-i mai demoralizati pe cei care vor sa invete.bafta tuturor


Buna Andreea, si eu sunt tot din Craiova, mi-au dat lacrimile cand ai spus ca ai stat de 1 mai si de Paste sa inveti pentru ca acelasi lucru l-am facut si eu dar fara un rezultat pozitiv (am picat fara 13 sutimi). Este prima data cand dau examen, dar sunt atat de dezamagita de mine si nu imi pot reveni de loc. Vad ca fetele sunt optimiste si asteapta cu nerabdare urmatorul examen dar eu simt ca a picat cerul pe mine (probabil ca par nebuna ). Este nedrept sa spunem ca locurile au fost aranjate doar pentru ca unii dintre noi nu am luat, si intradevar in Craiova au fost multi inscrisii pt ca aboslventii de drept de aici nu prea au alta varianta, oricum felicitari pentru reusita si succes pe mai departe.
Răspuns la discuția Admitere INM 2014
Gilia_stud a scris:

chloe a scris:

Nu m-am suparat...am citit si mesajele anterioare, motiv pentru care am decis sa ma alatur si eu :)


Foarte bine!

E interactiv forumul asta si pe mine personal m-a ajutat foarte mult.
Sper sa te ajute si pe tine si sa nu iti fie teama sa iti spui parerea cu privire la grile sau alte dezbateri. Explicatiile pe care le formulezi te ajuta in primul rand pe tine sa iti explici clar o idee. Asta o spun din proprie experienta.

Bafta multa si bine ai venit! :luck:


Asa am sa fac :)
Răspuns la discuția Admitere INM 2014
Nu m-am suparat...am citit si mesajele anterioare, motiv pentru care am decis sa ma alatur si eu :)
Răspuns la discuția Admitere INM 2014
Gilia_stud a scris:

chloe a scris:

Imi poate spune si mie cineva dupa ce autorii este indicat sa invatam,care vi se pare cei mai potriviti?


``Autoriii care este cei mai potriviti este:``

Civil:
- Boroi: Institutii si Cod(pentru civilul de anul I)
- Boroi si Cod (reale)
- Pop si Cod (obligatii)
- Stanciulescu, Dinca, Cod (contracte/succesiuni). Recomand si tratatul lui Deak, chiar daca e pe vechiul cod.
Pentru Cod, e bun cel comentat.
- Tabarca si Codul lui Baias (p.c.)

Penal:
- Udroiu, Mitrache, Streteanu si Cod (p. general)
- Udroiu, Mitrache, Streteanu si Cod (p. special)
- Udroiu, Neagu si Cod (p.p.)

Extra:
- grile si jurisprudenta

Sper sa nu imi fi scapat ceva. Au mai fost discutii in primele zeci de pagini. Poate te mai inspiri de acolo.

Bafta! :luck:


Oboseala este de vina pentru neatentia mea, multumesc totusi pentru raspuns.