avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 808 soluții astăzi
Forum Activitate dana22013

Activitate dana22013

Multumesc pentru raspunsul referitor la scutirea de raport. Tot notarul mi-a comunicat, cand am intrebat, ca scutirea de raport nu mai este cuprinsa in noul cod civil, aplicabil acum. Cred ca ma apuc sa citesc codul civil si normele de aplicare pentru donatii.
Multumesc frumos pentru raspuns. Varianta cu contract in 3 parti (partea 1: cumparatorul, adica eu, partea 2: vanzatorii si partea 3: procuratorii de fonduri - adica parintii mei) mi-a fost propusa chiar la biroul notarial la care am fost ca fiind foarte sigura, in sensul ca este bun propriu pentru ca este echivalent cu o donatie in varianta spusa de dvs.

Incercam doar sa ma conving ca este asa pentru ca nu stiu unde anume sa citesc in codul civil despre aceste aspecte sau nu. Daca ma puteti indruma catre un capitol din codul civil sau articole v-as fi recunoscatoare.
Buna ziua!

Sunt casatorita de cativa ani conform vechiului cod civil si urmeaza sa primesc de la parintii mei o suma de bani sub forma de donatie cu care urmeaza sa imi achizitionez un apartament cu contract de vanzare-cumparare.

Toate cele 3 parti implicate (procuratorii de fonduri - adica parintii mei care imi doneaza suma de bani, eu – ca si cumparator si vanzatorii apartamentului) vor fi prezente la intocmirea actului de vanzare cumparare, act in care se va mentiona faptul ca banii folositi pentru achizitionarea acestui apartament sunt proveniti din donatie de la parintii mei.

Intrebarea mea este daca acest bun imobil achizitionat este bun popriu si nu va fi considerat bun comun la un eventual partaj/divort avand in vedere ca a fost obtinut in timpul casatoriei