avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 911 soluții astăzi
Forum Activitate AlexDragos

Activitate AlexDragos

Cu certificatul de grefa s-a rezolvat, asa cum ati zis si dvs., mai rau e ca nu are nici o valoare, atat timp cat nu s-a dus la politie sa-si ridice permisul folosind acel certificat. Problema reala, de fapt este ca a circulat fara permis, iar acel certificat de grefa nu tinea loc de permis, daca am inteles eu bine. Multumesc mult, oricum pentru raspuns.
Am inteles, multumesc. O sa-l sfatuiesc sa vorbeasca cu un avocat. Am intrebat pe forum deoarece credeam ca e o problema care se poate rezolva si fara sa fie nevoie de prezenta unui avocat, printr-o cerere, declaratie sau ceva. Dar daca nu, asta e...
Am inteles. De destept ce ce nu s-a dus la politie, a crezut ca ajunge doar sa aiba certificatul de grefa la el. Dar acum, dosar penal, parca e cam mult. Altceva nu mai e de facut? Doar sa ceara scoaterea de sub urmarirea penala tinand cont ca fapta nu reprezinta pericol social?
Multumesc mult. Nu, nu are antecedente penale. Aha, inteleg, nu conteaza daca ai depus contestatia la faptul ca ti s-a ridicat permisul, conteaza sa te duci la politie sa ii anunti ca ai depus acea contestatie si ei iti vor da permisul inapoi pe perioada cat se judeca acea contestatie a ta. Presupun ca am inteles bine, multumesc mult din nou.
Buna ziua. Problema mea este urmatoarea:
Unui prieten i-a fost retinut permisul de conducere pentru o contraventie. Ulterior a facut contestatie, iar dupa depunerea contestatiei a luat un certificat de grefa el stiind ca poate circula doar cu certificatul. Nu cred ca s-a dus la politie sa declare ca a facut contestatie si sa le arate certificatul de grefa. Apoi si-a pierdut actele, printre care si cerfificatul de grefa, si a fost oprit in trafic. A incercat sa explice politistului ca are de fapt un certificat de grefa cu care poate circula, dar politistul i-a zis ca va incepe cercetarea penala pentru conducere fara permis. Peste cateva zile a gasit certificatul de grefa pierdut, sau s-a dus si a scos altul, nu stiu exact, si l-a depus la politie. Acum cateva zile politistul i-a spus ca procurorul a decis inceperea urmarii penale pentru conducere fara permis si l-a chemat la politie sa mai dea o declaratie, cica a cerut procurorul sa mai dea o declaratie.
Daca ma puteti ajuta, ce ar fi de facut acum? Odata ce s-a dat rezolutie de incepere a urmaririi penale se poate da scoatere de sub urmarirea penala, sau se poate reveni asupra rezolutiei de incepere a urmaririi penale? Ce ar trebuie sa faca in continuare?
Multumesc mult.