avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 764 soluții astăzi
Forum Activitate ioana35

Activitate ioana35

Discuție Pretransfer
Buna ziua! as dori o lamurire, in legatura cu o problema. Sunt titulara in invatamant, recent am dorit sa ma transfer pe un post mai aproape de casa. Eu sunt titulara in alt judet, fac naveta zilnic, si am vrut sa ma trasfer in judetul in care am domiciliul stabil. Punctajul meu a fost cel mai mare, dintre toti candidatii, am primit si acordul de principiu, din partea scoliii unde am vrut sa ma transfer, dar totusi, nu am avut nici o sansa, pt ca am fost inclusa la un criteriu H, din metodologie, de fapt am fost ultima pe lista, datorita domiciliului, ( nu aveam domiciliul exact in localitatea in care era postul, si mai veneam si de la o scoala din alta localitate) cu toate ca am avut cel mai mare punctaj. Inaintea mea au putut sa isi rezolve pretransferul persoane cu punctaj foarte mic, care nu aveau nici macar definitivatul. Este corect asa? Ce rost mai are punctajul, in acest caz?
va multumesc pt raspunsuri si pt ca ati urmarit subiectul. Individul a gasit o alta metoda, intre timp, dupa ce am blocat apelurile private. Imi trimite sms-uri cu text, de pe un numar. Este un nr pe care l-am blocat, dar se pare ca nu functioneaza la sms-uri. O sa mai vad ce se intampla in continuare..... pana una, alta, sunt in siguranta:)
va multumesc pt raspunsuri! varianta cu blocarea aplelului tocmai ce am pus-o in aplicare. a avut si nu a avut un efect asteptat. O sa mai astept..... si eu prefer ca solutii optime pe cele mai simple. Dar @ hartuitorul@ meu a apelat si la alte metode, respectiv sa ma sune si apoi sa imi dea mesaj pe pe un numar normal, neascuns, creindu-si o identitate falsa, respectiv a unui vecin, care in mod indubitabil nu poate fi el/ vecinul hartuitorul. ( si de asta sunt foarte sigura). Asa , nu prea ma derajeaza ca imi suna telefonul mai des, ... nici macar nu depind de el asa de mult. dar temerea mea e sa nu ii vina in minte sa ma urmareasca sau ceva de genul acesta.
da, asa este, fapta nu este o infractiune, dar poate fi o etapa premergatoare acesteia.. ma cam pune pe ganduri comportamentul acesta pervers, pt ca nu poate fi decat pervers. Acum , in functie de context, ma uit de doua ori in jurul meu
Buna ziua! De mai bine un un an jumatate, nici nu realizez cat de veche este problema, pt ca nici nu mi-am dat seama cand a inceput, o persoana ma tot suna de pe un numar privat: la ore diferite, cu o frecventa variata: o data pe saptamana, sau in fiecare zi, sau de doua trei orei pe zi. De cele mai multe ori imi da numai beep-uri sau mesaje goale. De cateva ori am raspuns dar nu a spus nimic, a tacut. Si numai de doua ari am avut o scurta conversatie: cica ar fi un "admirator secret", si ca " vrea sa se joace cu mine". Intre timp eu mi-am schimbat si nr. de tel, dar l-a aflat, si a continuant sa ma sune, am blocat numerele private, si nu ma mai deranjeaza soneria telefonului, dar de primit, primesc apelurile, se pare nu ca a fost descurajat. Mi-e nu prea mi-e frica, dar ma ingrijoreaza presevereata aceasta. Ce as putea sa fac? Sa merg la politie cu asa ceva? Va multumesc anticipat pt raspunsuri. Imi cer scuze daca nu am ales categoria corecta pt publicarea subiectului
Răspuns la discuția Decontarea navetei profesorilor
Va multumesc pentru raspunsuri!:)
Buna ziua! as dori sa va prezint o mica problema si dilema cu care ma confrunt. Sunt cadru didactic; fac naveta, cam 50 kilometri pana la scoala, cu masina personala ( in jur de 100 km dus - intors). Conform legii, mie trebuie sa imi deconteze valoarea abonametului de calatorie pe ruta domiciliu- scoala. De cateva luni, in urma unui audit pe care l-a avut doamna contabila, si a recomandarilor pe care le-a primit doamna din partea acestuia, primesc suma corect. In anii precedenti am primit numai jumatate din suma. Problema si temerea mea este urmatoare. Chiar daca acum eu imi primesc suma in mod corect, in fiecare luna, cand fac cererea de solicitate a banilor, doamna contabila imi spune ca este prea mare suma, ca nu este corect ca eu sa primesc o asa suma mare(400 lei), fata de colegii care primesc o suma mai mica ( in cazul lor pretul biletului sau a abonamentului este mai mic); cu alte cuvinte, in fiecare luna stau cu emotii, si trebuie sa am adevarate negocieri in privinta sumei pe care trebuie sa o primesc. Intrebarea pe care o adresez aici in forum este daca doamna contabila poate sa imi decida mie suma pe care sa o primesc pentru transport, sau daca conducerea scolii, consiliul de administratie poate sa hotarasca acest fapt. (intr-o discutie mi s-a transmis ca ar fi un favor pt mine faptul ca eu imi primesc banii pe naveta). mai doresc sa adaug ca sunt titulara in urma participarii la un concurs la nivel national:; locuiesc intr-un judet vecin cu judetul in care lucrez. Va multumesc anticipat pentru raspusuri!