avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1459 soluții astăzi
Forum Activitate aripopa

Activitate aripopa

si daca sunt doar cu diploma si fara cunostinte? cum poti lupta cu incompetenta altfel decat cu niste argumente de necombatut pt ei. asta incerc sa aflu: care sunt aceste argumente? ceva legislatie europeana? am auzit ceva si de o hotarare cedo in acest sens, dar nu pot descoperi care este si daca este.
de acord cu pct-ul asta de vedere. este si al meu si al departamentului resurse umane si salarizare. dar ce ma fac cu juridicul? cum sa ii conving ca se inseala citand aspectul cu CO doar pt perioada efectiv lucrata? astept opinii
in sept 2010 am fost concediat din cadrul unui minister. in 2012 am castigat procesul privind reincadrarea si acordarea salariilor indexate, majorate si actualizate, precum si toate celelalte drepturi cuvenite pana la data reintegrarii efective. dupa reincadrare m-am suspendat din functie. dupa suspendare mi-am inaintat demisia, solicitand compensare concediului de odihna neefectuat in cei 2 ani de proces.
salarizarea a fost de acord intocmind documentatia de rigoare, dar juridicul a invocat faptul ca aceasta compensare nu se poate da decat pt perioada efectiv lucrata. tinand cont de faptul ca eu am fost in imposibilitatea de a lucra efectiv si totodata de a efectua concediul de odihna, care ar fi rezolvarea. a se tine cont ca tb sa beneficiez de toate drepturile si CO e un drept conf codului muncii.
al doile aspect se refera la termenul indexare. acesta, in contextul formulat in decizia curtii de apel, nu se refera oare la indexare cu indicele de inflatie?
astept opiniile d-voastra