avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1323 soluții astăzi
Forum Activitate priestess

Activitate priestess

Răspuns la discuția Indemnizatie crestere copil
va multumesc pentru lamuriri! o seara frumoasa!
buna seara, am si eu niste nelamuriri :) sunt in urmatoarea situatie: doresc sa raman insarcinata insa nu am cotizat la impozit pana in prezent, nefiind niciodata angajata, deoarece am terminat facultatea (la zi) in urma cu un an. intrebarea mea este, in cazul in care sotul meu a cotizat, mai mult de un an, cum putem beneficia, sau putem beneficia de vreo indemnizatie sau de orice ajutor financiar din partea statului? si daca da, cum si cand se depun cereri pt aceste sume?
cainele meu nu face decat pe pamant si daca nu este in lesa, nu face pe trotuar sau intre masini decat daca pur si simplu nu se mai poate abtine...asa ca intrebarea mea ramane, este vreo lege care sa imi interzica sa intru cu cainele in gradina din fata blocului, pentru ca nu sunt flori puse, iarba sau altceva de genul, sunt doar niste copaci inalti... multumesc!
buna ziua, am si eu o dilema, am o prietena patrupeda, care logic trebuie sa o scot afara sa isi faca nevoile si nu am unde, pe o raza de 2-3km cel putin, in afara de o gradina din fata unui bloc alaturat.bineinteles, ca imi tin cainele cu botnita si strang mereu dupa ea, insa tot timpul locatarii din scara in fata careia este acea gradina, se iau tot timpul de mine, ca de ce venim noi cu cainii acolo, ca nu este loc pentru caini, ca gradina este a scarii respective si ca ei cheama politia sa ma amendeze, ca "cica au mai amendat si pe altii pentru treaba aceasta"...intrebarea mea este, gradina aceasta este de drept a lor iar eu nu am voie sa intru acolo cu cainele sau chiar fara? cert este ca multi vin cu caini acolo si nu strang toti...multumesc!