avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 611 soluții astăzi
Forum Activitate ginaolimpia

Activitate ginaolimpia

Răspuns la discuția Procura pentru pasaport minor
Am noutati cu privinta la tatal copilului... Este dat disparut de catre familie. Eu o sa ma duc in Turcia maine... Presupun ca trebuie s-o rezolv cu Consulatul?? Cu foaia de la politie ca e dat disparut... Sa-mi incredinteze provizoriu copilul ca sa-i pot face pasaportul?
Răspuns la discuția Procura pentru pasaport minor
Da, fata oricum s-a nascut in Romania. Mie mi-e indiferent, divort sau custodie, numai ca nu stiu care dureaza cel mai putin, deci cu ce sa incep pentru a avea custodia fetei cel putin temporal pana divortez??
Răspuns la discuția Procura pentru pasaport minor
Da, mi-a trimis un act de adeziune care nu a fost tradus corespunzator, deci nu e valabil pentru a scoate pasaport fetei. Oricum originalul l-au pastrat cei de la Consulatul din Castellon... Si acum iar nu dau de el... Si-a inchis telefonul (numar anulat). poate doar sa vorbesc cu biroul de traduceri unde a facut imputernicirea, sa-mi mai scoata o data foaia dar de data aceasta bine tradusa (s-a omis "poate sa-i scoata pasaport"). Da am certificat de casatorie Romanesc.
Răspuns la discuția Procura pentru pasaport minor
Am reusit sa ajungem in tara, dar tatal nu da nici un semn de interes... In Romania unde pot sa-l denunt pentru a prelua custodia fetitei avand in vedere ca tatal nu se intereseaza de soarta ei? La protectia copilului, sau la tribunal?? Pot sa cer un avocat din oficiu daca nu am bani sa-l platesc??
Răspuns la discuția Procura pentru pasaport minor
Ok, o sa tin la curent, multumesc pentru trifoi, sper sa imi aduca noroc :)
Răspuns la discuția Procura pentru pasaport minor
Multumesc mult, aveti dreptate, cel mai bine e de intrebat la Ambasada. Sper sa nu ma lase pe aici :) Pentru ca prin tribunal cred ca dureaza mult. Si ca sa va spun drept nici nu stiu aici cui sa ma adresez...
Răspuns la discuția Procura pentru pasaport minor
Si totul oare cat dureaza?? :( Deci o imputernicire care e mai veche de un an nu imi serveste pentru a merge, macar in tara ?? nu sa-i scot pasaport, dar macar titlu de calatorie?? deci sa ajung acasa e important nu sa o scot dupa aia iar din Romania?? poate cu biletul de avion cumparat, sau ceva asa...
Răspuns la discuția Procura pentru pasaport minor
Dar in caz ca nu-mi trimite imputernicirea, noi locuind in Spania, cum ne intoarcem acasa?
Eu stiam ca exista o lege care acorda custodia minorului persoanei care il are in grija, daca unul dintre parinti nu se intereseaza de acesta. Sau o imputernicire mai veche mi-ar servi pentru titlul de calatorie?
Buna ziua, eu sunt o mamica C.R.D.S (Turcia) si am dubla cetatenie.Am o fiica de 6 ani care are aceeasi situatie ca.a.mea. Eu sunt casatorita cu un cetatean Turc dar suntem separati nu si divortati. Problema e ca eu si fata traim in Spaniaiar pasaportul fetitei a expirat iar tatal imi zice ca o sa trimita imputernicirea dar au trcut deja luni de zile si nimic. Fata o sa ia vacanta si trbuie.sa.plecam in tara dar nu stiu cum. Daca pana la urma nu trimite semnatura se poate face ceva? Va multumesc anticipat, Olimpia gina. O zi buna.