avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 803 soluții astăzi
Forum Activitate Andrei47

Activitate Andrei47

Multumesc foarte mult pentru raspuns. Totus am anumite indoieli. Romania are multe acorduri bilaterale cu Israelul , in aproape toate domeniile. Este posibil ca mana lunga a bancilor sa nu ajunga si in Israel?
Cu deosebita stima si respect, Andrei
Buna ziua,
Am si eu o intrebare care ma framanta. Acum aproximativ 4 ani am girat o cunostinta din Romania pentru achizitionarea unui apartament.
Contractul apartamentului nu este pe numele meu. Doar semnatura ca girant in banca din Romania. Acum cateva zile am primit 2 scrisori de la un executor judecatoresc din Romania.
Intre timp m-am stabilit la Tel-Aviv unde am un apartament si cont in banca. In Romania nu mai am nici un bun: conturi in banci sau alte bunuri. Apartamentul din Romania va fi scos la licitatie in luna mai. Sunt convins ca suma obtinuta prin licitatie nu va acoperi imprumutul bancar.
Eu nu am beneficiat de apartamentul acesta. Doar am vrut sa ajut pe aceasta cunostinta.
Exista posibilitatea sa fiu executat si eu? Adica sa pierd apartamentul din Tel Aviv si banii din contul meu din Israel?
Traiesc modest si am muncit pentru fiecare banut pe care l-am castigat foarte greu, aici. Din cauza unei prostii.
Am citit pe site ca prescrierea unei datorii se face dupa 3 ani de la ultima rata. Dar ca la fiecare rata se aduna 3 ani.
Citat:
"In ce priveste termenul de prescriptie, el este de 3 ani de la scadenta dar va fi calculat pentru fiecare rata in parte. Adica, daca aveti un imprumut ce trebuie restituit in 24 de rate lunare, pentru fiecare rata curge un termen distinct de trei ani, care incepe din luna in care trebuia achitata rata respectiva.
Avocat Boncu"
Daca am inteles bine: 24x3=72. Se prescrie dupa 72 de ani?!!!
Poate cineva sa ma lamureasca? voi ramane indatorat.
Ma scuzati pentru intrebarea prea lunga dar am vrut sa fiu cat mai exact.
Va multumesc anticipat pentru lamurirea de care am mare nevoie.
:O:((