avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 696 soluții astăzi
Forum Activitate florinvfs

Activitate florinvfs

Va multumesc pentru raspunsul dumneavoastra , e bine ca m-am lamurit.Nu am ce sa fac nici cu martori care sa afirme ca i-am dat bani sa cumpere masina ? ( O gramada de prieteni comuni stiu ca eu i-am dat jumatate din bani pentru a cumpara masina )
Buna ziua,impreuna cu un prieten am cumparat o masina ( pe numele lui apare masina in acte) , banii au fost pusi de amandoi , fiecare jumatate din suma.Dupa o perioada eu am lovit masina respectiva si imi trebuia la compania de asigurari o procura din partea proprietarului care apare in acte.Am facut procura dar am facut una totala care imi permite si vanzarea masinii. Dupa un timp masina a fost vanduta dar a fost data schimb pe schimb pe o alta masina iar acest prieten al meu nu mai vrea sa imi dea banii pe care i-am dat la achizitionarea masinii. Eu vreau sa stiu daca am ce sa ii fac legal,ma gandeam ca as putea obtine o declaratie din partea noului proprietar al masinii precum masina a fost data schimb pe schimb , acea procura speciala in care eu am drept de vanzare oare are cum sa ma ajute legal + alti martori sa il fac pe acest amic al meu sa imi restituie banii de drept? Eu stiu ca nu faci oricui o procura totala prin care poate sa iti vanda oricand vrea el masina daca nu exista un motiv serios : vanzare si o faci pe numele noului proprietar sau alte motive mai serioase.