avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1138 soluții astăzi
Forum Activitate irinutu4

Activitate irinutu4

Răspuns la discuția Calomnie pentru evaziune fiscala?
alexchiciu a scris:

Poate sa faca plangere penala pentru denuntare calomnioasa insa trebuie sa se probeze ca dvs. l-ati acuzat cu rea-credinta si ati mintit cu intentie si in cunostinta de cauza cu privire la savarsirea unei infractiuni inexistente. Denuntarea calomnioasa cand are un sambure de adevar este extrem de greu de probat si se solutioneaza in covarsitoarea majoritate a cazurilor cu neinceperea urmaririi penale.


Domnu avocat va multumesc,va multumesc si dumneavoastra doamna. Tin sa precizez ca am specificat in declaratie "probabil" si nu a fost cu rea intentie ci am dorit doar sa aduc instituriilor competente faptul ca se face o evaziune fiscala.Deci nefiind cu rea intentie nu am de ce sa ma tem nu?

Multumesc.
Salutare am o frica in mine.Am depus o sesizare la biroul de investigare fraude cum ca un om incaseaza bani in contul personal.Recent probabil sa impoziteze ,totusi mi-a zis inspectorul de acolo ca in caz ca el are dreptate acel om poate face plangere pentru calomnie impotriva mea. Eu am vrut doar sa sesizez ceva si am specificat "probabil" in declaratie. Nu stiu ce sa mai fac, sa ma tem de ceva? :((
Salutare tuturor, am aproape 18 ani fac in Iulie si doresc sa imi infiintez propria afacere in hosting web . As dorii sa stiu (am experienta necesara insa nu am acte care sa ateste acest lucru momentan) si as dorii sa stiu ce tip de inregistrare sa fac (AF,PFA,SRL) si ce acte imi trebuie si cam cati bani. Va multumesc frumos.