avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 355 soluții astăzi
Forum Activitate nc26

Activitate nc26

Buna ziua,
Cei trei mostenitori ai bunicului meu (unul dintre ei fiind tatal meu) ,au primit de la primarie o adeverinta prin care li se confirma dreptul de proprietate cf. legii 18/1991 pentru 5 ha.Au primit efectiv 3.65 ha,pentru restul primind raspunsul ca nu este pamant.(1 ha din acest pamant s-a aflat initial pe teritorul altei localitati,a ajuns in urma comasarii si compensarii intre CAP-uri in localitate de resedinta,unde s-a si facut cererea).
La solicitarea eliberarii titlului de proprietate facuta de tatal meu acum cativa ani buni, a primit raspunsul ca aceasta i se elibereaza doar daca da o declaratie prin care renunta la partea de pamant neprimita.Nu a facut acest lucru,anii au trecut si au ramas fara titlu de proprietate.
Intrebarile mele ar fi:
1.care sunt pasii de urmat pentru obtinerea titlului de proprietate(cu sau fara suprafata neprimita) si caror institutii ar trebui sa ma adresez(primaria comunei,prefectura..?.)
2.ce s-ar mai putea face pentru obtinerea pamantului neprimit.
3.se poate compensa pamantul neprimit macar partial cu alte suprafete detinute in folosinta dar pentru care nu exista acte- de exemplu :
-in urma unor lucrari de imbunatatiri funciare efectuate prin anii 1975 ,gradinile oamenilor s-au “lungit “ pana la noul hotar natural ,un dig –suparfetele aflate in folosinta crescand –un exemplu de la 2000mp la 2300-2400mp.
-prin intelegeri intre neamuri-pentru suprafete care s-ar cuveni de drept,care sunt in folosinta, dar care nu au succesiuni mai indepartate dezbatute.

Multumesc frumos,