avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1064 soluții astăzi
Forum Activitate aura123

Activitate aura123

Răspuns la discuția Legea 112
Din cate stiu eu , iar aici va rog sa ma contraziceti daca nu este corect , legea 112 se refera la imobilele care au avut un proprietar , au fost nationalizate si apoi date spre vanzare/inchiriere altor persoane

Acest apartament nu a avut alt proprietar de drept ( doar statul care a construit blocul) , de aceea cred ca legea 10 /2001 , nu isi are rostul in acest caz.

Daca nu a avut proprietar ...cum s-ar putea revendica? De aceea ma gandesc ca acest apartament a fost incadrat gresit , la legea 112.

Da , tatal meu a fost chirias si apoi a cumparat acest apartament .

Multumesc frumos pentru interventie

Discuție Legea 112
Buna ziua,

Ma confrunt cu o situatie si nu stiu clar in ce directie trebuie sa ma duc .#-o
Este vorba despre un apartament cu 3 camere intr-un bloc costruit ,de stat, in 1978.
Familia care a stat, in el, inaintea noastra ( si a achitat cateva rate catre stat), a fugit in Germania iar statul a luat acest apartament si l-a repartizat tatalui meu.

Tatal meu l-a achizitionat in rate , in baza legii 112 , achitand ultima rata acum cativa ani . Acum dorim sa il vindem, dar deoarece in acte apare aceasta lege ...valoarea pe piata este scazuta artificial ( dupa parerea mea).

Mi-as dori sa fac un act aditional la actul de vanzare cumparare intre stat si noi, in asa fel incat sa anulam legea 112 , care a fost invocata , pe nedrept , dupa parerea mea .:(

Ce ma sfatuiti in acest sens ? Sau ce pot face?

Multumesc mult !

Aura