avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 932 soluții astăzi
Forum Activitate symo12

Activitate symo12

Va multumesc mult de tot pentru explicatiile date....mi-ati fost de mare ajutor.....simonette12 multumesc in mod special....nu m-i s-a spus ca se poate reduce sentinta in acest mod .... am avut 5 infatisari in acest proces insa avocatul nu s-a prezentat decat in 2 din ele... in prima a cerut amanare ca a plecat in concediu... in a 2a a prezentat probele in a 3a a amanat pentru k nu a fost in localitate dupa care ne-a trimis pe noi la procurorul de caz sa cerem sa urgenteze pronuntarea(si bineinteles ca rau am facut pentru ca ne-a data afara din birou spunandu-ne: ce cautam noi la el si cu ce drept(avand dreptate pentru ca ar fi trebuit avocatul sa vorbeasca in numele nostru nu??))si tot asa.....am putea totusi sa mai facem ceva??pentru a mai scurta putin perioada?? sau e tarziu deja??
Va rog daca ma puteti ajuta cu explicatia urmatoarei sentinte : " În temeiul art.87 alin.1 din OUG nr.195/2002 condamnă pe inculpatul D. G., la pedeapsa de 2(doi)ani închisoare, pentru săvârşirea infracţiunii de conducere pe drumurile publice a unui autovehicul de către o persoana având o îmbibaţie alcoolică de peste 0,80 g/l alcool pur în sânge. În temeiul art.71 alin.1 C.pen. interzice inculpatului drepturile prevăzute de art.64 lit. a teza a II a şi lit. b C.pen., pe durata executării pedepsei principale. În temeiul art.81 C.pen. dispune suspendarea condiţionată a executării pedepsei închisorii pe durata termenului de încercare de 4(patru)ani stabilit in conformitate cu art.82 C.pen. În temeiul art.71 alin.5 C.pen. suspendă executarea pedepselor accesorii pe durata suspendării executării pedepsei principale. În temeiul art. 359 C. proc. pen., atrage atenţia inculpatului asupra dispoziţiilor art. 83 C. pen., privind revocarea suspendării condiţionate a executării pedepsei. În temeiul art.191 alin.1 C.pr.pen. obligă inculpatul la plata sumei de 900 lei cheltuieli judiciare către stat. Cu drept de recurs în termen de 10 zile de la pronunţare ". Va rog mult sa ma ajutati cu o explicatie la aceasta sentinta pentru ca avocatul care l-am avut mi-a spus doar ca sa stam linistiti ca sentinta este in favoarea noastra si ca nu avem de ce sa facem recurs....fara sa-mi explice ce trebuie sa fac,ce trebuie sa nu fac....astept raspuns sentinta s-a pronuntat pe data de 25.04.2013.multumesc frumos