avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 937 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters289919

Activitate ContSters289919

As avea o mare rugaminte... am o nedumerire legata de taxa judiciara de timbru intr-un partaj (2012) al nepotului meu plecat din tara care a solicitat cota de 75 % din bunuri, valoarea partajabila stabilita dupa ghidul NP fiind de 2.028.000 lei iar t.j.t. de 70.000 lei, iar fostei sotii desi a solicitat 50 % nu i-a stabilit nici o taxa. Avocata solicita in acceesi cerere si reexaminarea (un teren trebuia incadrat in alta zona cu o valoare mult mai mica, diferenta de taxa judiciara fiind de peste 45.000 lei) si esalonarea, iar Camera de Consiliu respinge reexaminarea ca tardiva si aproba esalonarea in 35 transe, I transa in 28 aprilie. In sedinta din 12 apr. 2013 av. spune ca nu se va plati taxa si solicita anularea ca netimbrata. Dar judecatoarea spune ca odata esalonata taxa trebuie platita si se da in debit. Avocata cere amanarea pe 14.06.2013 sa se lamureasca cu privire la acest aspect, judecatoarea spunand ca o sa verifice si ea.
Intrebarea: daca nu se palteste nici o rata si se solicita anularea actiunii ca netimbrata, instanta poate sa te dea in debit, sa fi urmarit si executat silit sau se aplica sanctiunea anularii conf. art. 20 (3) Lg. 146/1997 ?
Daca aveti practica in acest sens va rog sa ma ajutati cu un raspuns. Sunt matusa reclamantului care nu intelege cum este posibil asa ceva, eu fiind singura lui legatura cu tara. Va multumesc anticipat si va doresc "Paste fericit".