avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1488 soluții astăzi
Forum Activitate luminita_p

Activitate luminita_p


Buna ziua! Am o nelamurire cu privire la un racord apa-canalizare pe care l-am facut acum 5 ani cand am construit o casa si neavand o cale de acces la locuinta prea lata am decis sa fac acest racord pe terenul unei matusi care nu a contribuit financiar in nici un fel caci nu am dorit eu acest lucru si careia i-am dat voie drept recompensa a intelegerii ei sa se foloseasca si ea da canalizare fara sa imi plateasca nici macar pe factura ceva din plata lunara , dar nu am facut cu ea nici un acord notarial decat verbal.As dori sa stiu avand deja probleme cu un alt vecin daca pot face la ora actuala un acord cu dansa ptr a ma proteja de eventuale probleme in cazul in care va dori poate sa vanda candva proprietatea ei. Este valabil si acordul scris sau trebuie neaparat sa fac un acord notarial.Multumesc mult!

(Interventie moderator: Va rog sa nu mai scrieti cu majuscule, contravine Regulamentului forumului)

As dori sa aflu daca ptr devierea unui racord de gaze naturale pe propritate privata este necesara obtinerea unei noi autorizatii sau e valabil doar avizul furnizorului ? Racordul de gaze a fost executat acum 8 ani cu acordul verbal al vecinului meu in vederea atasarii lui pe gardul d-lui. Acum doreste sa isi schimbe gardul si are doleanta de a nu-i mai fi atasat pe noul gard.La momentul executiei nu a specificat acest amanunt si fiind un vecin de buna credinta nu am solicitat acordul sau scris in acest sens, greseala care ma costa acum si as dori mult un raspuns .Va multumesc din suflet sperand ca am intrat pe un forum potrivit iar daca nu poate ma directionati pe cel corect.

(Interventie moderator: Va rog sa nu mai scrieti cu majuscule, contravine Regulamentului forumului)