avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 455 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters289959

Activitate ContSters289959

Intrebare pentru documentati daca aveti amabilitatea sa raspundeti:...daca inainte de 1989 un minor intre 16 - 18 ani a lucrat la calea ferata in vacante fiind retribuit pe stat de plata, cate 8 ore pe zi pontat in foaia colectiva de prezenta.... are pe fiecare zi cate 2 ore in plus? ...cum era atunci legislatia, care era legea ce reglementeaza??? va multumesc!
Răspuns la discuția plata in avans fond pensie
- militar-
-26 ani 2 luni cotizare zi/zi
-23 ani 5 luni 26 zile MAI
-20 ani 5 luni gr. speciala
-restul fara grupa ( se scad cursurile profesionale unde esti trimis, din grupa)
-?????din pensie medicala data la 13.02.2013. pot trece pe limita de varsta cu reducerea varstei in curand?
-????/ suplimentul de grupa speciala se calculeaza la STAGIU COMPLET DE COTIZARE pt. a se putea beneficia de reducere de varsta sau cotizarea e zi cu zi? Multumesc!

Răspuns la discuția plata in avans fond pensie
multumesc si cu scuze GABI50, dar pe oricine ar deranja in locul meu pana la 55ani pe invaliditate:
1. pensia de invaliditate mai mica
2. la comisie in fiecare an, apoi la comisie e ca la comisie mai complicat am fost militar, spitale militare etc
2. daca ies pe limita de varsta cu reducerea varstei pot lucra oriunde vreau cat vreau, numai sa pot din punct de vedere al sanatatii
Răspuns la discuția plata in avans fond pensie
nascut mai 1965
Răspuns la discuția plata in avans fond pensie
Multumesc Gabi50, dar in situatia de mai sus descrisa se transforma in pensie pt. limita de varsta cu reducerea varstei de pensionare, ca asta ma ,,doare". Va doresc o zi buna!
in cazul amenzii in cauza mai mult ca sigur politistul nu este vinovat NU EL O APLICA cei de la andp
Răspuns la discuția plata in avans fond pensie
-------cu scuze dar revin si va rog daca stiti in mod documentat si care este documentul, inainte de primirea deciziei de pensionare pt. invaliditate se transforma in pensie limita de varsta redusa, daca achit 4 luni la casa de pensii prin contract de asigurare sociala in vederea stagiului complet de cotizare, este valabil?

-1 an 4 luni st. militar
-2 ani 5 luni 14 zile lucrati in ec. nationala inainte de 89
-scoala politie 2 ani,
-20 ani 5 luni 26 zile politie grupa speciala
-2 ani 9 luni politie fara grupa(nu gesesc, nu sunt documente pt. atata perioada la dosarul de personal,,ciudat,, dar asta e alta chestie ...de instanta)
Multumesc!
Răspuns la discuția plata in avans fond pensie
multumesc, Sarbatori Fericite!
Răspuns la discuția Transformare pensie invaliditate
cu scuze in completare la mesajul anterior.....daca mai are lucrat la CFR, in minorat varsta peste 16 ani, pe perioada vacantelor de vara pontat pe condica de prezenta zilnica si retrbuit pe stat de plata cateva luni ue cred ca i se calculeaza la STAGIU COMPLET DE COTIZARE precum prevede art.3 lit r din L263/2010,,,,are cineva alte pareri?????????Multumesc!
Răspuns la discuția Transformare pensie invaliditate
va multumesc Carp Mircea dar eu m-am bazat pe art. 3 lit.r din L263 referitor la<< stagiu complet,>> ceea ce prevede anexa 6 <<stagiu complet si stagiu munim in specialitate<<, mi s-a spus ca unai una alta- alta,,,,anexa 6 prevede stagiu complet nu total