Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Transformare pensie invaliditate
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Transformare pensie invaliditate

----ca gest umanitar ajutand un fost coleg pensionat---postez urmatorul text--
Cu consideratie va adresez o intrebare:
- nascut 18.05.1965
- 0ctombrie 1983 - februarie 1985 stagiu militar
- 22.03.1985 - 04.09.1987, lucrat afara sistemului fara grupa
- 12.09.1987 - 17.08.1989, elev scoala militara
- 18.08.1989 - 13.02.2013, politist, din care 20 ani 5 luni si 8 zile grupa I / speciala (dupa ce au scazut tot ce e de scazut ceva in alta grupa si multe luni de zile cursuri profesionale diverse, o prostie doar se merge din ordin/dispozitie)
- incepand cu data de 14.02.2013 clasat inapt serviciu politienesc, grad III, de la ,,Gerota" si culmea de la comisia centrala decizia comunicata ulterior ,cu ,,boli obisnuite", aflat tot anterior ca au o politica sa nu mearga pe,, din cauza serviciului" ca sa nu dea despagubiri, puteam sa contest cauza dar sunt de la 600 km de Bucuresti iar decizia se contesta la instanta de domiciliu al emitentului deciziei
- inca nu a sosit decizia de pensionare, parerile sunt impartite, dar cu respect va intreb pe dumneavoasta, va beneficia din iunie de pensie varsta standard prin reducerea varstei, conform prevederilor art. 55 al.2 din L 263/2010 raportat la art. 64 din HG 257/2011
- stagiu complet de cotizare ar fi 26 ani si 3 luni, dar unde? oriunde in sistemul public de pensii? ar mai lipsi 4 luni care se putea achita la casa de pensii judeteana ca si cotizat in sistem de pensii publice, se poate s-a vorbit deja , ar fi 80 lei/luna, dar merita ? --la militari/politisti ce se ia in considerare? stagiu de cotizare in specialitate, precum prevede legea la art. 3 lit. q, pct. 2, - art.55 alin. 2 si precum prevede si anexa 6 la lege, art. 41 din HG 257/2011 ,, stagii de cotizare in specialitate " , atunci se include si scoala si armata?? sau dupa ureche
.. legea e ambigua si va rog daca a-ti deslusit-o mai clar decat noi, sa ne ajutati, ne-ati fi de mare ajutor moral
VA MULTUMIM!
ContSters289959, utilizator
20 de ani de conditii speciale,mai aduc o perioada suplimentara la vechimea in munca de 10 ani(6 luni la 1 an).
In realizarea stagiului complet de 26 de ani si 3 luni,va intra atat armata cat si scoala militara.
Deci conditia stagiului complet,cat si a celui minim de specialitate este realizata.
De unde ati dedus ca lipsesc 4 luni ?

Legea 263/2010

ART. 3
(1) In intelesul prezentei legi, termenii si expresiile de mai jos au urmatoarele semnificatii:

q) stagiu de cotizare in specialitate – perioada in care o persoana din sistemul national de aparare nationala, ordine publica si siguranta nationala, precum si din sistemul administratiei penitenciare s-a aflat in una dintre urmatoarele situatii:

1. a avut calitatea de cadru militar in activitate;
2. a indeplinit serviciul militar ca militar in termen, militar cu termen redus, elev al unei scoli militare/scoli de agenti de politie sau student al unei institutii de invatamant din sistemul de aparare nationala, ordine publica si siguranta nationala pentru formarea cadrelor militare, politistilor si functionarilor publici cu statut special din sistemul administratiei penitenciare, cu exceptia liceului militar;
3. a fost concentrata sau mobilizata ca rezervist;
4. a fost in captivitate;
5. a avut calitatea de functionar public cu statut special in institutiile din sistemul de aparare nationala, ordine publica si siguranta nationala, precum si din sistemul administratiei penitenciare;
6. a avut calitatea de militar angajat pe baza de contract si/sau de soldat si gradat voluntar;

ART. 18
Pentru perioadele ulterioare datei de 1 aprilie 2001 care reprezinta, conform legii, stagiu de cotizare realizat in conditii deosebite, conditii speciale sau alte conditii de munca se acorda perioade suplimentare la vechimea in munca sau la vechimea in serviciu, care constituie stagii de cotizare in conditii normale, dupa cum urmeaza:

b) 6 luni pentru fiecare an lucrat in conditii speciale de munca;

Incepand cu 18/06/2013(48 de ani si 1 luna),i se va aplica:

Legea 263/2010

ART. 82
(1) La data indeplinirii conditiilor pentru acordarea pensiei pentru limita de varsta, pensia de invaliditate devine pensie pentru limita de varsta.
(2) In situatia prevazuta la alin. (1) se acorda, din oficiu, cuantumul cel mai avantajos.

Pensia va mai creste cu cativa lei,pentru cele aproximativ 3 luni de pensie de invaliditate.
va multumesc d-le, carp mircea!
va doresc multa sanatate si sarbatori pascale fericite alaturi de cei dragi!!!

[Mesaj editat - Vă rog să nu mai scrieţi exclusiv cu majuscule, nu este regulamentar]
Gabriela Pintea, Consilier juridic
dar ceea ce prevede STAGIU COMPLET DE COTIZARE ce ar insemna, pentru 4 luni nu se poate achita la fondul public de pensii prin contract de asigurare sociala, in prezent nu exista emisa decizie de pensionare de invaliditate gr III, cu care oricum ar avea drept de munca 50% , dar ar dori sa treaca in viitorul apropiat pe limita de varsta cu reducerea varstei. Multumim!!!!
Stagiul complet de cotizare,este de 26 de ani si 3 luni.
Stagiul total de cotizare realizat,este de peste 34 de ani.

De unde scoteti ca lipsesc 4 luni ?
buna seara, cu toata stima d-le Carp Mircea, cele 4 luni socotesc ca lipsesc de la ceea ce este stagiu complet de cotizare precum prevede art.3 lit r din legea pensiilor, fiind necesar pentru aplicarea L 263/2010 art.55, alin.2, pentru reducerea varstei standard de pensionare, iar varstele si stagiile de cotizare sunt in anexa 6 din lege unde ,,zice" stagii complete si minime de cotizare in specialitate. De acolo am luat lipsa a 4 luni, care se pot recupera prin contract de asigurare sociala achitat pe 4 luni deodata, asa stiu dar numai dupa 06.05.13. Daca gresesc OK, va rog argumentati daca nu e prea mult deranjul. Multumesc, noapte buna!
ContSters289959, utilizator