avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 825 soluții astăzi
Forum Activitate VWW

Activitate VWW

Multumesc de raspuns.Sper sa pot obtine varianta cu amenda.Am luat legatura cu un avocat sa vad ce pot rezolva, ar fi ok sa scap numai cu amenda.Recunosc ca am cam dato in bara dar va spun sincer ca situatia pe moment era urata ,trebuia urgent sa cumpar injectia era sambata pastelui si sotia nu putea efectiv sa coboare din pat.Nu stiu cum va ramane sper sa se rezolve cu bine.
Va multumesc ptr rasp dv.Eu am aceasta dovada inlocuitoare a permisului in urma unui accident rutier cu victima produs pe raza localitatii Valcea in data de 03.11.2010,mai exact eram angajat regulamentar in depasirea unei dubite iar soferul acesteia fara a se asigura sa angajat si el la randul lui in depasirea unui tir.Reiese clar si din expertiza tehnica nevinovatia mea,NU sa asigurat in oglinda retrovizoare stinga si ma acrosat pe partea laterala dreapta aruncadu-ma in afara partii carosabile moment in care am lovit cu stialpul din stanga al auto marca Cielo pe care eu il conduceam un biciclist in varsta de 71 ani care a decedat cred ca la 5-10 minute dupa impact.Am fost azi 07.05 si am prelungit dovada fara nici o problema.Nu stiu ce va mai urma.DEPIND FOARTE MULT DE ACEASTA DOVADA.
Am cosultat un avocat si a zis ca in cazul dovezii nu ar trebui sa se puna problema unei fapte penale, pentru ca chiar daca eu am permisul retinut aveam dreptul de a conduce in baza dovezii,dar numai ca nu a fost prelungita valabilitatea.Nu stiu cu nr cum o va privi instanta,am depus linga declaratia data la politie si scrisori medicale care atesta boala grava a sotiei mele,faptul ca am cautat o farmacie deschisa in zona locuintei si nu am gasit.Eu trebuia foarte urgent sa gasesc o farmacie pentru a cumpara o injectie sa se poata ridica din pat.Sper ca instanta va intelege acest lucru.Cu respect.
Multumesc de raspuns.Se poate ca procurorul in cazul meu sa dispuna numai o amenda?EU ERAM CONVINS CA AM DOVADA VALABILA INCLUSIV IN DATA DE 04.05.2103,dar in graba care eram pentru a gasii o farmacie deschisa nu am mai ferificat nici dovada nici autorizatia nr provizorii.Ce credeti?
Buna seara.Va rog sa ma lamuriti si pe mine in leg cu urmatoarea problema.Mai exact care sunt contraventiile legale in cazul in care esti depistat de organele de politie conducand un autovehicul cu dovada de inlocuire a permisului de conducere expirata in urma cu 16 ore,si nr auto provizorii expirate in urma cu 15 zile.Nu am avut cunostinta de faptul ca bugetarii vor intra in minivacanta de 1 Mai si va continua pana pe data de 06.05 2013,dovada mea epirand in data de 03.05.2013.In ziua de 04.05.2013 am fost nevoit sa caut o farmacie deschisa ptr a cumpara sotiei mele o injectie pe care trebuia sa o faca urgent suferind de o boala care te inchilozeaza la pat(poliartrita reumatoida severa).Am cautat in jurul locuintei si erau toate inchise dupa care am plecat cu auto proprietate personala a soacrei mele achizitionata in urma cu o luna jumate si era la ultimul set de nr provizorii care erau expirate in urma cu 15 zile.Va rog din suflet un raspuns daca se poate.Ce mi se poate intampla?Cu respect.