avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 470 soluții astăzi
Forum Activitate aurorapistea

Activitate aurorapistea

Bună, în blocul anl unde locuiesc am înființat asociație de chiriași încă din anul 2019

MCA2014 a scris:

Dar totusi la noi se poate. Trebuie sa incheiem contract cu electrica si eon, si trebuie sa ne facem o asociatie pt a incheia contract cu aquaserv (ei citesc contorul de la intrarea in bloc, nu individual). Mai mult pt a plati gazul consumat de centrala termica comuna respectiv c.electric la comun. Nu inteleg de ce nu incheie primaria aceste contracte, dupa care, la fiecare apartament se poate transfera contractul pe chiriasi, cel putin la gaz si curent, iar cele la comun sa ramana pe primarie care sa incheie un contract cu un administrator pt a impartii cheltuielile pe fiecare apartament. probabil pt a nu plati ei ci noi. In contract nu se stipuleaza nimic de aceste racordari. Mai mult noi platim chirie si nu ne putem muta ca nu avem utilitati.Nici nu mai stiu cei de facut. Scrie undeva in vreo lege cine trebuie sa faca aceste racordari la utilitati? asta vreau sa stiu

Noi locuim în bloc Anl și în fiecare an trebuie sa duce copie după cuponul de pensie(noi suntem pensionari) anul trecut am primit bani în plus în luna ianuarie și octombrie ca ajutoare iar cei care administrează blocurile și calculează chiriile spun ca aceste sume sunt venituri nu ajutoare ( pe cupon sumele sunt cumulate cu pensia dar nu sunt impozitate). As dori sa știu cum sa procedam deoarece sumele ne măresc venitul net pe membru de familie. Aceste sume ar trebui sa fie luate în calculul chiriei sau nu?
contract de colaborare intre o firma di uniunea europena si o firma de plasare forta de munca din romania, as dori un model de contract