avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 792 soluții astăzi
Forum Activitate sorin_87

Activitate sorin_87

Răspuns la discuția Suspendare permis de conducere
sincer era loc dar sunt incepator venea o masina din fatza si mia fost frica sa ma bag intro depasire mai larga, recunosc a fost vina mea trebuia sa opresc dar sanctiunea mi se pare exagerata 6 puncte 4 milione jumate amenda si 2 luni de suspendare pt ca i-am sters (deci sters, nu crepat nu spart nu stricat) oglinda intro depasire care in mod normal nici nu trebuia sa fiu nevoit sa o fac cu toata parcarea aia goala in stanga unde se gandeste sa il opresca pe trecerea de pietoni !!!! Multumesc mult pentru raspunsul tau
As avea o nelamurire... daca o masina este oprita de politia rutiera pe un drum national intr-un loc in care oprirea este interzisa si se afla si in aproprierea unui treceri de pietoni ocupand o buna parte din partea carosabila si asa ingusta ( fara vre-un agent de circulatie in preajma ei ), iar o alta masina incercand sa o depasesca pe cea aflata in stationare neregulamentara ii sterge oglinda iar persoana care conducea masina respectiva se alege cu o sustendare de 2 luni pentru depasire neregulamentara (nerespectarea distantei minime la depasire soldata cu accident). Care sunt sansele mele de a castiga o eventuala contestatie? Sincer vroiam sa ma las pagubit acuma asta este dar declaratia agentului de circulatie ma lasat fara cuvinte "daca vreau il opresc si in mijlocul strazii" pe langa asta zice ca cica stationa involuntar pentru ca l-au oprit ei si tot incercam sa caut pe net ce situatii cuprinde stationarea voluntara sau involuntara din nefericire fara prea mult succes. Va atasez si un link cu locul incidentului poate va ajuta sa va faceti o idee mai buna [ link extern ]