avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1076 soluții astăzi
Forum Activitate vyvya

Activitate vyvya

Va multumesc pentru raspunsuri.

Vroiam sa clarific si faptul ca autoturismul in folosesc si in interes personal, nu doar in interes de serviciu si as fi vrut sa stiu care sunt responsabilitatile mele cu privire la asigurare si itp. Atunci cand mi s-a predat autoturismul nu au fost specificatii la faptul ca ar trebui sa urmaresc perioada de valabilitate a documentelor (recent mi s-a cerut doar sa anunt in timp util expirarea asigurarii si itp, nu sa si inchei asigurarea sau sa merg la revizie - de acestea se ocupa o persoana desemnata). Problema este ca am fost instiintata ca daca documentele nu vor fi reinnoite la timp datorita unor omisiuni involuntare (ale persoanei desemnate sa se ocupe de aceste detalii) si datorita neanuntarii mele, amenda va fi suportata de catre sofer, nu de catre firma si doream sa stiu cat de legal este aceasta.

Multumesc.
Buna ziua,

Sunt soferul unui autoturism apartinand companiei la care lucrez si as dori sa stiu daca este obligatia mea de a sti cand expira ITP si RCA sau daca este doar obligatia companiei. Va rog sa imi specificati legea in care se mentioneaza aceasta obligatie.
Mentionez ca in urma cu 1 saptamana am fost anuntata de catre reprezentantii companiei ca este si obligatia soferului de a sti si de a anunta compania despre necesitatea reinnoirii ITP si RCA, chiar daca in cadrul companiei exista o persoana care se ocupa de reinnoirea asigurarilor/ITP.

De asemenea, as dori sa stiu, daca circul cu ITP sau RCA expirat, cui revine amenda? Societatii detinatoare a autoturismului sau soferului?

Va multumesc.