avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 480 soluții astăzi
Forum Activitate fan123

Activitate fan123

Buna ziua,
Ma intereseaza sa stiu care este termenul pana la care se poate chema in instanta un dezvoltator imobiliar?
Am achizitionat un imobil care are foarte multe vicii ascunse si pe care acesta nu doreste sa le remedieze. Medierea este obligatorie in aceasta speta?

Multumesc,
Răspuns la discuția citatie politie
Voi fi probabil intrebat de numele, prenumele, adresa, telefonul, job-ul, profesia ei etc.
Daca mi se ia interogatoriu, cum pot sa NU ofer aceste informatii fara a suferi repercusiuni?

Nu ma intereseaza pe ce alte cai vor obtine aceste informatii. Nu vreau ca eu sa fiu sursa.
Răspuns la discuția citatie politie
Din pacate nu am intrebat in ce calitate suntem citati.
Sa inteleg ca:
a) achetat - voi da un INTEROGATORIU
b) martor - voi cere "intocmirea unui proces verbal de audienta ,in care anchetatorul va scrie si intrebarile si raspunsul dvs. iar afirmatiile facute ca si raspuns la intrebari nu se pot intoarce impotriva dvs"

In ambele cazuri mi se adreseaza intrebari...
Potrivit spuselor Dvs. in cazul b) pot sa spun ca nu o cunosc sau ca nu am nicio prietena si nu sunt pasibil de nicio pedeapsa.

Dar ce se intampla in cazul a) atunci cand sunt anchetat:
Cum pot evita/refuza sa ofer aceste informatii despre ea organului de ancheta?

Multumesc,





Discuție citatie politie
Buna ziua,
Daca ma puteti ajuta cu un sfat va rog, va prezint problema sumarizata:
Am primit o citatie pe numele meu. Dupa ce am sunat la numarul de telefon lasat pe citatie, mi s-a comunicat ca plangerea este si impotriva concubinei mele.
Cel care a facut reclamatia si articolele aduse in discutie, nu au o baza reala si se va da NUP (dar nici nu pot fi incadrate la denunt calomnios).

Scopul real al plangerii este de a i se afla datele complete ale prietenei mele pentru ca ulterior sa se indrepte impotriva ei pe care civila.

De aceea, in cazul in care voi fi intrebat despre ea, cum pot evita/refuza sa ofer aceste informatii despre ea organului de ancheta? Nu vreau sa imi creez nici eu probleme si nici ei.

Multumesc,