Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Termen chemare in judecata - imobiliare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Termen chemare in judecata - imobiliare

Buna ziua,
Ma intereseaza sa stiu care este termenul pana la care se poate chema in instanta un dezvoltator imobiliar?
Am achizitionat un imobil care are foarte multe vicii ascunse si pe care acesta nu doreste sa le remedieze. Medierea este obligatorie in aceasta speta?

Multumesc,
3 ani de la data cand ati cunoscut viciile ascunse. Parcurgerea pasilor privind informarea este obligatorie. Medierea in sine , nu. Dar este mai facila si mai putin costisitoare
In instanta ajungeti la expertize si la alte costuri. In cadrul medierii incheiati un acord privind problemele pe care trebuie sa le rezolve dezvoltatorul, in cazul in care achieseaza sa vina la sedinta de mediere.