Forum Discuţii juridice Medierea - domeniu de aplicare şi ... E obligatorie medierea sau nu ?
Discuție deschisă în Medierea - domeniu de aplicare şi aspecte juridice

E obligatorie medierea sau nu ?

Buna ziua. Intr-o cauza de raspundere civila delictuala prin care se urmareste repararea pagubelor suferite, este obligatorie medierea mai inainte ca reclamantul sa se adreseze instantei ? :)

Va multumesc !
În materie civilă și comercială este necesară parcurgerea unei ședințe de informare privind folosirea procedurii medierii,avantajele acestei proceduri. În materie civilă, doardacă există o valoare a pretențiilor sub 50.000 lei.
Medierea în sine este voluntară și ține doar de dorința părților de a folosi o procedură mai flexibilă, cu costuri reduse, cu timp scurt de soluționare , cu confidențialitate și fără stres emoțional.
Este obligatoriu sa va informati cu privire la mediere.
Medierea nu este obligatorie.
~ Conținut șters la cerere ~
Va multumesc frumos pentru informatiile oferite ! :)
Dupa cum v-a raspuns mai sus colega, medierea nu este obligatorie, doar informarea cu privire la avantajele medierii care este gratuita. Daca aveti acest conflict, inca nu ati actionat in judecata cealalta parte, puteti incerca sa rezolvati problema prin mediere, apeland la mediator. Daca cealalta parte doreste medierea, semnati impreuna cu mediatorul un contract de mediere, parcurgeti sedintele de mediere si ajungeti (sau nu) la o intelegere cu cealalta parte, adica acord de mediere. Pe acesta il depuneti la instanta pentru emiterea unei hotarari de expedient, cererea costa 20 de lei. Daca cealalta parte spune ca nu doreste medierea, atunci mediatorul elibereaza certificatul de informare, iar dvs deschideti dosar in instanta la care atasati respectivul certificat.