Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Refuzul dezvoltatorului imobiliar de a efectua ...
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Refuzul dezvoltatorului imobiliar de a efectua reparatii pt.vicii ascunse pe perioada garantiei

Buna ziua,

Daca un dezvoltator imobiliar,dupa "n" sezizari din partea proprietarilor si a Asociatiei de proprietari,tergiverseaza efectuarea unor lucrari de reparatii la un imobil,bloc -S+P+11,pentru vicii ascunse,infiltratii la nivelul subsolului,pe perioada de garantie a blocului,ne putem adresa ANPC pt.rezolvare ?
Care sunt pasii pe care trebuie sa ii urmam ?

Mentionam ca ne-am adresat Inspectoratului de Stat in Constructii,si nu s-a intamplat nimic pozitiv in aceste timp,decat controale de rutina si promisiuni ca se vor face reparatiile,numai ca in luna octombrie perioada de garantie se incheie si conditiile meteo favorabile ,atat de des invocate ,chiar se vor lasa asteptate pana la o alta vara....

Va multumim.
Initial notificati oficial dezvoltatorul cu obligatia remedierii deficientelor/viciilor ascunse,sub sanctiunea obligari la plata a cheltuielilor aferente solutionarii in instanta
Puteti parcurge procedura prin mediator
Multumim.
Intelegem ca trebuie sa notificam prin executor ?Sau apelam direct la mediator ?
E nevoie de o expertiza tehnica ?
danadom38, utilizator