avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1060 soluții astăzi
Forum Activitate JohnsonCR

Activitate JohnsonCR

Răspuns la discuția Noile formulare europene A1 si S1
Da multumesc mult, apreciez timpul dumneavoastra. !
Sunt sofer profesionist si muncesc pe baza unui contract de munca inregistrat in Estonia, la o companie din Danemarca. Prin natura munci, strabatem toata europa.

Problema mea este de natura urmatoare : compania ne-a cerut sa apelam la institutiile statului Roman, nici ei nu stiu exact care, si sa obtinem formularele A1 si S1 pentru MUNCITORI DETASATI (POSTED WORKERS) sau MUNCITORI MIGRANTI (MIGRANT WORKERS). Dupa o lectura succinta a regulamentelor europene, am tras concluzia ca muncitor detasat nu pot sa fie sub nici o forma, deoarece compania nu are nici un fel de activitate in Romania.

Intrebare : In cazul muncitorilor migranti, nu era normal compania sa imi prezinte aceste formulare, pe care eu sa le inregistrez la casa de pensii si casa de asigurari sociale si sanatate?

In cazul in care rationamentul meu este adevarat, de unde pot sa procur un raspuns oficial, pe care sa-l prezint companiei mele?
Nu sunt nici jurist nici avocat, dar iti propun o solutie Old-School. Am avut prieteni cu aceasi problema, si se rezolva relativ simplu. Ciar daca este minora, actul sexul s-a consumat de comun accord, si pe durata destul de lunga, deci exclude violul sau abuzul. Daca doamna mama merge pana la capat, si face plangere la politie, dupa mine putin problabil, trebuie sa declari ca o iubesti si vrei sa o iei de sotie. Punct. In cel mai rau caz o sa iei o condamnare cu suspendare, dar crede-ma, politistii romani sunt mult prea ocupati cu altceva decat prostii din astea. O sa fac ei in asa fel incat o sa raman dosarul pe undeva agatat, sau iau o declaratie de la fata, de intra soacrata la puscarie.