avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 656 soluții astăzi
Forum Activitate Contavocatnet2

Activitate Contavocatnet2

Răspuns la discuția Post vacant dupa pensionare?
Multumesc, nu mai stiam cum se procedeaza cu posturile vacante.

Mai am o nelamurire , am vazut pe internet ca pentru functia de consilier superior o cerinta este : "vechime in specialitatea studiilor de 9 ani".

Lucrez in acelasi domeniu de 28 de ani , insa doar relativ recent am absolvit studii superioare in domeniu. Se contorizeaza deci cei 28 de ani sau doar cei 2 ani de cand am absolvit facultatea?

Multumesc anticipat.
Buna seara, acum aproape un an am postat mesajul urmator:

Buna seara, sunt functionar public la o unitate bugetara avand o vechime de 28 de ani. In iulie 2012 am termeniat o facultate din domeniul in care lucrez , am avansat de pe postul de referent superior pe postul de consilier asistent cu acelasi salariu de referent superior.

Colegii mei care au terminat in 2009 (cu o vechime comparabila) au putut beneficia de o incadrare pe post direct de consilier principal , cu o marire salariala corespunzaoare.

Ce posibilitati as avea de a beneficia pe o treapta superioara cu o salarizare aferenta? Mi s-a spus ca nu exista posibilitatea avansarii si maririi salariale decat daca legea 248/2010 se va schimba, altfel va trebuii sa astept inca 3 ani pentru o incadrare coforma cu vechimea (asa cum se intampla inainte de 2010).

In urma pensionarii unor colegi , care au post de consilier superior sau principal, as putea concura pentru a obtine aceasta incadrare si o marire salariala?

Cum as putea proceda pentru a primii o incadrare conforma cu vechimea si o marire salariala aferenta?

Multumesc.


Din raspunsurile aferente am inteles ca nu pot primii alta incadrare.

Insa in conditiile in care un coleg se pensioneaza in curand, as putea sa ma inscriu la concursul pentru ocuparea postului? Nu stiu daca asta e posibil (inscrierea la concurs) si daca postul ramane vacant sau este blocat/desfintat.

Postul in cauza este de consilier superior , eu ocupand postul de consilier asistent, avand insa o vechime de 28 de ani si indeplinind si criteriul referitor la studii.

In final sumarizez nedumeririle : in conditiile in care colegul se pensioneaza , postul ramane vacant ? Daca da , pot participa la concurs? Cum pot face asta?

Va multumesc anticipat, o seara buna.
Buna seara, sunt functionar public la o unitate bugetara avand o vechime de 28 de ani. In iulie 2012 am termeniat o facultate din domeniul in care lucrez , am avansat de pe postul de referent superior pe postul de consilier asistent cu acelasi salariu de referent superior.

Colegii mei care au terminat in 2009 (cu o vechime comparabila) au putut beneficia de o incadrare pe post direct de consilier principal , cu o marire salariala corespunzaoare.

Ce posibilitati as avea de a beneficia pe o treapta superioara cu o salarizare aferenta? Mi s-a spus ca nu exista posibilitatea avansarii si maririi salariale decat daca legea 248/2010 se va schimba, altfel va trebuii sa astept inca 3 ani pentru o incadrare coforma cu vechimea (asa cum se intampla inainte de 2010).

In urma pensionarii unor colegi , care au post de consilier superior sau principal, as putea concura pentru a obtine aceasta incadrare si o marire salariala?

Cum as putea proceda pentru a primii o incadrare conforma cu vechimea si o marire salariala aferenta?

Multumesc.