avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2002 soluții astăzi
Forum Activitate DragosTatu

Activitate DragosTatu

Buna ziua din nou.Am fost la ANAF le-am prezentat extrasul de cont si au zis ca este o eroare a bancii deoarece ei nu au de unde sa stie sub ce titlu se varsa banii in conturile bancii.Am sunat la banca...direct la Buc...le-am explicat exact ce mi-a fost si mie explicat de cei de la ANAF la care "operatoatierea" sau ce functie o fi avut a spus ca intradevar a avut loc o eroare sau ceva de genu ca nu era normal sa se opreasca acei bani ca deoarece proveneau de la Casa de Pensii sub titlu de Indemnizatii copilului.A ramas sa-mi trimita plangerea mai departe catre Departamentul Juritic.
Intrebarea este : exista vreo sansa sa-mi recuperez acei bani care provin din alocatia copilului ?
PS: Alocatia este oprita de peste 3 ani si nici macar nu s-a oprit 1/3 sau 1/2 ci sa oprit in intregime.
Multumesc !
Buna ziua.Am sa incerc sa fiu cat mai scurt.Am contactat un credit de la o banca , intre timp am avut niste probleme financiare si am ajuns sa am popriri de la FISC.Am plecat in strainatate sa incerc sa fac bani mai repede ca sa-mi platesc datoriile (intre timp banca mi-a vandut creditul catre o firma de recuperare careia i-am platit in intregime plus comisioane foarte exorbitante).Toate bune si frumoase pana ce dintr-o intamplare mi-am adus aminte ca alocatia copilului intra pe unu dintre conturile mele care erau "sechestrate" de FISC,Am mers la banca sa ma interesez de situatia contului respectiv unde am dat de o cucoana foarte "relaxata" care a precizat ca banii au fost trimisi catre FISC.Toate bune si frumoase.Am mers la FISC sa vad ce datorii mai am fata de ei si unde aflu cu stupoare ca de fapt nu primisera nici un ban de la banca....etc.Si uite asa de aproape 2 sapt alerg dintr-o parte in alta ... Fiscu da vina pe banca si banca pe fisc.
Din cate stiu eu conform art. 409 CPC banca si nici o alta institutie nu se poate atinge de alocatia copilului...pe cand la mine au sustras-o mai bine de 2 ani.E vre-o sansa sa recuperez banii copilului?
PS: guri sunt destule...plangere penala,ANPC,protectia copilului (pana la urma el este partea vatamata....)Ce mi-ati recomanda dumneavoastra


Multmumesc si multa stima !
Am fost la banca sa intreb despre situatia acelui cont la care m-i s-a raspuns foarte indiferent ca creditul a fost cedat catre acea societate si nu mai au acces la dosar.Cee de facut in aceasta situatie cand nici banca nici firma de recuperari nu imi dau acces la acel dosar sa vad ce aveam de plata catre banca , ce au preluat (cu toate ca din graficul de rambursare reiese ca aveam de plata cu cel putin 40% mai putin decat imi zic cei de la firma de recuperare)comisioane si dobanzi se aplica....
Multumesc foarte mult pentru raspunsuri.
Cu recunoasterea datoriei poate fi asta adevarat ca prima data mi-au cerut o suma mult mai mare pentru a avea acces la dosar dupa care au scazut-o pana la 1000 ron.Reactia recuperatorilor.... nu mai am nimica pe numele meu deci ce pot executa?OPC: aceasta instintare trebuiau sa o faca din prima zi cand s-a inmanat datoriile mele catre firma de recuperari si trebuiau sa mi se prezinte clauzele?Daca fac aceasta sesizare as putea sa scap de acele penalizari pentru lunile in care nu am fost instiintat?
Tocmai asta e problema.Firma nu vrea sa imi prezinte nici un contract sau pe ce baza au preluat datoriile mele fara ca eu sa le platesc suma de 1000 ron.Deci vor intai sa le dau aceasta suma si apoi "folosesc cuvintele lor"...si pe urma mai vedem ce e de facut"
Buna ziua.Am facut un credit de nevoi si anu trecut am plecat din tara iar sotia a ramas cu ratele in urma pentru 2 sau 3 luni ( dabea acum m-am intors si nici nu am avut timp sa merg la banca sa aflu exact).Problema ar fi ca banca a si trimis creditul la o firma de recuperari(fara a mi se face nici o instintare) care intr-o zi mi-au trimis o hartie prin care eram anuntat ca mi-au preluat ei creditul de la banca dar suma care era inscrisa ca o datorez era aproape dubla fata de ce aveam la banca( adica aproape aceeasi care am luato cu 5 ani in urma de la banca).Al doilea punct era ca trebuia sa le depun in cont o suma de 1000 ron pentru a avea acces la datele prin care puteam afla de comisioanele lor si poate as fi optinut si o esalonare a datoriei.(adica sa-mi faca iar rate ca la banca).Ce e de facut?