avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1680 soluții astăzi
Forum Activitate Emil12

Activitate Emil12

pe scurt:nu pot sa fac nimic... sunt obligat sa merg sa declar tot?

multumesc de raspunsuri, o zi cat mai placuta!
pfff, nu am avut treaba cu politia in viata mea si acum se vorbeste de inchisoare...mama:(
bun...mai am o intrebare: pot sa fac ceva sa raman sub anonimat(nu vreau sa-mi fac "dusmani")?
ynocentta a scris:

Daca ati inteles sa va asumati responsabilitatea si sa apelati numarul de urgenta se impune sa raspundeti la citatia pe care o veti primi in calitate de martor
Instanta de judecata,daca se ajunge la solutionare la acest niverl,detine parghiile legale a determina martorul sa fie prezent la judecata cauzei
Instanta de judecata, in caz de refuz de prezentare a martorului,poate dispune sanctiuni pecuniare si chiar aducerea cu mandat a martorului


mentionez ca nu cunosc niciuna din parti...deci nu pot sa fac nimic, sunt obligat sa merg sa declar ce am vazut?
acum 2 zile am fost martor la o bataie, mi am facut datoria civica si am sunat la 112. A venit politia, mi au luat datele si acum sunt chemat la politie pentru declaratii...nu vreau sa am probleme de viitor si nu vreau sa fiu chemat in instanta(in calitate de martor)
as vrea sa ramana asa... ce pot face, ce patesc daca refuz sa dau declaratie ori sa merg la politie.

cu stima,
emil