Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Am fost martor la o bataie, din pacate mi-am facut ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Am fost martor la o bataie, din pacate mi-am facut datoria de cetatean si am sunat la 112

acum 2 zile am fost martor la o bataie, mi am facut datoria civica si am sunat la 112. A venit politia, mi au luat datele si acum sunt chemat la politie pentru declaratii...nu vreau sa am probleme de viitor si nu vreau sa fiu chemat in instanta(in calitate de martor)
as vrea sa ramana asa... ce pot face, ce patesc daca refuz sa dau declaratie ori sa merg la politie.

cu stima,
emil
Emil12, utilizator
Daca ati inteles sa va asumati responsabilitatea si sa apelati numarul de urgenta se impune sa raspundeti la citatia pe care o veti primi in calitate de martor
Instanta de judecata,daca se ajunge la solutionare la acest niverl,detine parghiile legale a determina martorul sa fie prezent la judecata cauzei
Instanta de judecata, in caz de refuz de prezentare a martorului,poate dispune sanctiuni pecuniare si chiar aducerea cu mandat a martorului
Buna ziua,

Bine ar fi sa dati declaratie si sa relatati cele petrecute. Daca nu refuzati sa declarati ceea ce ati vazut comiteti daca nu ma insel infractiunea omisiunea de a încunoştinţa organele judiciare care se pedepseste...cu inchisoare. De asemenea daca pana la urma dati declaratie, insa nu declarati asa cum spune juramantul []...si sa nu ascund nimic din ceea ce stiu, comiteti marturie mincinoasa care se pedepseste...cu inchisoare.
ynocentta a scris:

Daca ati inteles sa va asumati responsabilitatea si sa apelati numarul de urgenta se impune sa raspundeti la citatia pe care o veti primi in calitate de martor
Instanta de judecata,daca se ajunge la solutionare la acest niverl,detine parghiile legale a determina martorul sa fie prezent la judecata cauzei
Instanta de judecata, in caz de refuz de prezentare a martorului,poate dispune sanctiuni pecuniare si chiar aducerea cu mandat a martorului

mentionez ca nu cunosc niciuna din parti...deci nu pot sa fac nimic, sunt obligat sa merg sa declar ce am vazut?
pfff, nu am avut treaba cu politia in viata mea si acum se vorbeste de inchisoare...mama:(
bun...mai am o intrebare: pot sa fac ceva sa raman sub anonimat(nu vreau sa-mi fac "dusmani")?
Nu va mai faceti atatea griji, mai rau faceti si o sa ajungeti in instanta daca se ajunge acolo dar nu cred si o sa declarati prostii de la emotii. Exista un program de protectie a martorilor insa daca nu ma insel, includerea in el se face doar din oficiu.
Mergeti linistita si declarati ceea ce ati vazut si dupa plecati acasa.