avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 820 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Am fost martor la o bataie, din pacate mi-am facut ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Am fost martor la o bataie, din pacate mi-am facut datoria de cetatean si am sunat la 112

acum 2 zile am fost martor la o bataie, mi am facut datoria civica si am sunat la 112. A venit politia, mi au luat datele si acum sunt chemat la politie pentru declaratii...nu vreau sa am probleme de viitor si nu vreau sa fiu chemat in instanta(in calitate de martor)
as vrea sa ramana asa... ce pot face, ce patesc daca refuz sa dau declaratie ori sa merg la politie.

cu stima,
emil
Ultima modificare: Marți, 21 Mai 2013
Emil12, utilizator
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 17:57, 21 Mai 2013
Daca ati inteles sa va asumati responsabilitatea si sa apelati numarul de urgenta se impune sa raspundeti la citatia pe care o veti primi in calitate de martor
Instanta de judecata,daca se ajunge la solutionare la acest niverl,detine parghiile legale a determina martorul sa fie prezent la judecata cauzei
Instanta de judecata, in caz de refuz de prezentare a martorului,poate dispune sanctiuni pecuniare si chiar aducerea cu mandat a martorului
Buna ziua,

Bine ar fi sa dati declaratie si sa relatati cele petrecute. Daca nu refuzati sa declarati ceea ce ati vazut comiteti daca nu ma insel infractiunea omisiunea de a încunoştinţa organele judiciare care se pedepseste...cu inchisoare. De asemenea daca pana la urma dati declaratie, insa nu declarati asa cum spune juramantul []...si sa nu ascund nimic din ceea ce stiu, comiteti marturie mincinoasa care se pedepseste...cu inchisoare.
ynocentta a scris:

Daca ati inteles sa va asumati responsabilitatea si sa apelati numarul de urgenta se impune sa raspundeti la citatia pe care o veti primi in calitate de martor
Instanta de judecata,daca se ajunge la solutionare la acest niverl,detine parghiile legale a determina martorul sa fie prezent la judecata cauzei
Instanta de judecata, in caz de refuz de prezentare a martorului,poate dispune sanctiuni pecuniare si chiar aducerea cu mandat a martorului


mentionez ca nu cunosc niciuna din parti...deci nu pot sa fac nimic, sunt obligat sa merg sa declar ce am vazut?
pfff, nu am avut treaba cu politia in viata mea si acum se vorbeste de inchisoare...mama:(
bun...mai am o intrebare: pot sa fac ceva sa raman sub anonimat(nu vreau sa-mi fac "dusmani")?
Nu va mai faceti atatea griji, mai rau faceti si o sa ajungeti in instanta daca se ajunge acolo dar nu cred si o sa declarati prostii de la emotii. Exista un program de protectie a martorilor insa daca nu ma insel, includerea in el se face doar din oficiu.
Mergeti linistita si declarati ceea ce ati vazut si dupa plecati acasa.

Alte discuții în legătură

Schimbare declaratie la politie ? r0bert r0bert Buna ziua. Acum 2 zile eram la un bar din oras cu niste cunostiinte. Unul dintre ei avea masina si bause in jur de 4 beri si s-a urcat la volan. Ne-am urcat ... (vezi toată discuția)
Citatie martor pt declaratie la politie Ad3 Ad3 Buna ziua.As dori un sfat in legatura cu o problema. Aproximativ acum doua luni s-a intamplat un incident la care am fost martora,a fost prins un individ ... (vezi toată discuția)
Retragere declaratie martor, consecinte Bogdann98 Bogdann98 Buna ziua, un prieten a fost lovit de un om acel prieten a scos certificat si a făcut plângere sa deschis dosar am fost sunat de politie sa ma prezint sa dau ... (vezi toată discuția)