Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Am fost martor la o bataie, din pacate mi-am facut ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Am fost martor la o bataie, din pacate mi-am facut datoria de cetatean si am sunat la 112

acum 2 zile am fost martor la o bataie, mi am facut datoria civica si am sunat la 112. A venit politia, mi au luat datele si acum sunt chemat la politie pentru declaratii...nu vreau sa am probleme de viitor si nu vreau sa fiu chemat in instanta(in calitate de martor)
as vrea sa ramana asa... ce pot face, ce patesc daca refuz sa dau declaratie ori sa merg la politie.

cu stima,
emil
Emil12, utilizator
pe scurt:nu pot sa fac nimic... sunt obligat sa merg sa declar tot?

multumesc de raspunsuri, o zi cat mai placuta!
Emil12, utilizator
Veti hotari strategia dvs ,numai la momentul in care veti fi citat
Exista posibilitatea sa fiti citat pentru declaratii la un interval de timp,in care puteti afirma va avand in vedere vechimea evenimentului ,nu va mai amintiti circumstantele acestuia
Totusi este bine sa va ganditi sa va asumati responsabilitatea declararii adevarului,nu de alta ,dar poate si dvs la randul dvs va veti confrunta cu situatia in care un martor de buna credinta va poate ajuta sa sustineti circumstantele producerii unui eveniment in care puteti fi parte