avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 936 soluții astăzi
Forum Activitate alexandru9203

Activitate alexandru9203

Răspuns la discuția Alcool la volan
problema e ca mie sar putea sami iasa mai putin de 0.80 in sange la recalculare..pentru ca am baut cu exact juma de ora inainte de accident iar analizele sau facut ca la o ora jumate dupa accident..pentru ca sa intamplat in afara municipiului si conditile meteo erau cam nefavorabile..polei,zapada pe carosabil...deci a durat...pana sau facut cercetari la sediu,pana siau dat seama ca bausem...daca nu ma insel au durat chiar 2 ore de la accidet paa am ajuns la spital pentru analize...stu ca prima proba sa luat la 12 si ceva ziua..si accidentu a fost in juru orei 10..nu bausem mult,doar 150-200 ml de stalinskaya..dar fiind pe stomacul gol absorbtia sa produs mai repede..dar nici kiar in juma de ora..ca accidentu sa intamplat dupa ce am parcurs 10 km...pana am iesit pe europeana si un bou na semnalizat dreapta...ca altfel nul mai luam din spate

Răspuns la discuția Alcool la volan
sfatuitima daca sa platesc pentru calculul retroactiv... mia iesit 0.62 in aer sa zicem ca 1.2 in sange.am baut vreo 150-200 de stalinskaya pe stomacul gol cu jumatate de ora inainte de accident.am fost testat cu aparatul alcooltest dupa circa 30 de min de la accident apoi la aprox o ora dupa testarea cu alcooltest am dat prima proba de sange si la inca o ora a doua proba..mentionez ca am in jur de 55 de kilograme si 1.62 inaltime. se merita sa cheltui bani pe calculul retroactiv??? va rog ajutatima.nu am bani de cheltuit...un sfat va rog
Răspuns la discuția Alcool la volan
revin doamna av. Ioana Balc.. azi am fost chemat la politie in legatura cu dosarul pentru conducere cu permis suspendat.am fost am2 la procuror si ma scos de sub urmarirea penala.nu mi sa spus nimic altceva despre vreo amenda sau pedeapsa cu executare pentru dosaru ala...este posibil sa fi primit vreo amenda sau pedeapsa cu suspendare si sa nu imi fi zis sau ceva de genu??? ce inseamna scoaterea de sub urmarire penala mai pe intelesul meu..procuroarea ma intr doar cum ma cheama si cati ani am s mia spus sa am grija ce fac pe viitor si in legat cu alcoolul la volan o sa fiu trimis in judecata.o lamurire va rog :( multumesc anticipat
Răspuns la discuția Alcool la volan
multumesc din suflet pentru informatii..toti avocatii la care am apelat in afara forumurilor de pe net nu miau oferit nici o informatie despre ce pot pati.mi'ati luat o piatra de pe inima.toata stima
Răspuns la discuția Alcool la volan
dar ce risc???ce sentinta pot primi???poate fi vorba si de amenda?? sunt doua dosare,unul e pt alcool si al 2'lea pentru ca ma prims fara permis pe un drum judetean
..sigur este vorba numai de un an pana sa pot da din nou de permis??? multumesc anticipat
Discuție Alcool la volan
Buna ziua! in data de 25 01 2013 ma pus necuratu si mam urcat la volan putin baut.conditiile meteo si carosabilul nu erau prea favorabile si am accidentat pe cineva in spate.au fost doar pagube materiale.soferul respectiv nu a fost deacord cu intelegere amiabila si a chemat politia.nu aveam nici asigurare valabila,era platita abia in dimineata respectiva.la politie mi sa facut si testul de alcool in aer.mia iesit 0.62 apoi am fost dus la analize la sange de unde inca nu stiu rezultatul.de la impact pana la testarea cu alcool test a durat cam 40 de min iar intre testarea cu alcool test si sange a durat cam o ora. nu aveam permisul la mine,mia fost declarat retinut dar nu mi sa adus la cunostinta iar in data de 27 februarie acelasi an am fost oprit de acelasi agent care mia facut dosarul si mia zis ca "nu am permis"...si mia mai facut u dosar penal...deci am 2 dosare penale,unul pentru alcool si unul pentru circulatie fara permis...am apelat la un avocat dar nu am mai tinut legatura din cauza banilor...acum conform celor spuse mai sus imi puteti spune va rog ce sentinta risc si cam in cat timp imi pot afla soarta??? mai am vreo sansa sa imi recuperez permisul?? in caz contrar daca sunt cetatean roman,pot da de permis in republica moldova??? am neaparat nevoie de permis..ajutatima! mentionez ca ca e prima abatere.va rog datimi un raspuns.