avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 989 soluții astăzi
Forum Activitate user_andrei

Activitate user_andrei

As dori sa stiu daca exista vreo posibilitate de cedare, vindere, donatie etc, a unei mosteniri catre fiica mea, fara a mai face succesiunea dupa tata. Mentionez ca singurii mostenitori ai tatalui defunct sunt eu impreuna cu mama mea, ambii fiind de acord cu transferul tuturor bunurilor catre fiica, respectiv nepoata noastra.
Va multumesc mult
Toata stima.
trandafir2 a scris:

user_andrei a scris:
... eu posedand doar o procura care stipuleaza clar ca pot reprezenta proprietarul in fata tuturor organelor (administrative, fiscale, politie etc), din Bulgaria precum si din alte tari.


Puteti incheia actul de comodat, daca prin procura pe care o detineti vi se da expres acest drept de a ceda folosinta bunului. Din ce ati enumerat dvoastra, nu reiese acest fapt.
Daca o faceti sub semnatura privata si nu aveati acel drept, actul este nul precum si efectele sale juridice. Mergeti la notar unde sa va constata daca aveti sau nu acel drept.


Va multumesc pentru raspuns.
Pentru a fi edificat asupra acestui lucru va copiez aici continutul procurii:

"Subsemnatul X, il imputernicesc pe Y

SA ma REPREZINTE IN FATA TUTUROR ORGANELOR COMPETENTE ALE STATULUI, EXECUTIVE, ADMINISTRATIVE, FINANCIARE SI DE CONTROL, DIN TARA SI DIN AFARA ACESTEIA, KAT (Politia Rutiera). MVR (Ministerul Afacerilor Interne), DAI (Inspectia Nationala a Autovehiculelor), SERVICIILOR TEHNICE, Vamilor si departamentelor, SOCIETATILOR DE ASIGURARI, FONDULUI DE GARANTARE, in TOATE PROBLEMELE LEGATE DE CONDUCEREA, DETINEREA SI LUAREA DE DECIZII cu privire la autovehiculul MARCA-NUMAR-SASIU ETC.
SA DETINA,CONDUCA SI SA FOLOSEASCA
trandafir2 a scris:

user_andrei a scris:
... eu posedand doar o procura care stipuleaza clar ca pot reprezenta proprietarul in fata tuturor organelor (administrative, fiscale, politie etc), din Bulgaria precum si din alte tari.


Puteti incheia actul de comodat, daca prin procura pe care o detineti vi se da expres acest drept de a ceda folosinta bunului. Din ce ati enumerat dvoastra, nu reiese acest fapt.
Daca o faceti sub semnatura privata si nu aveati acel drept, actul este nul precum si efectele sale juridice. Mergeti la notar unde sa va constata daca aveti sau nu acel drept.


Va multumesc pentru raspuns.
Pentru a fi edificat asupra acestui lucru va copiez aici continutul procurii:

"Subsemnatul X, il imputernicesc pe Y

SA ma REPREZINTE IN FATA TUTUROR ORGANELOR COMPETENTE ALE STATULUI, EXECUTIVE, ADMINISTRATIVE, FINANCIARE SI DE CONTROL, DIN TARA SI DIN AFARA ACESTEIA, KAT (Politia Rutiera). MVR (Ministerul Afacerilor Interne), DAI (Inspectia Nationala a Autovehiculelor), SERVICIILOR TEHNICE, Vamilor si departamentelor, SOCIETATILOR DE ASIGURARI, FONDULUI DE GARANTARE, in TOATE PROBLEMELE LEGATE DE CONDUCEREA, DETINEREA SI LUAREA DE DECIZII cu privire la autovehiculul MARCA-NUMAR-SASIU ETC.
SA DETINA,CONDUCA SI SA FOLOSEASCA AUTOVEHICULUL, in tara si in strainatate, sa PRIMEASCA DESPAGUBIRILE AUTORIZATE DE CATRE COMPANIILE DE ASIGURARI, in caz de AVARII SI ACCIDENTE.
SA DEPUNA CERERI, DECLARATII, SA PLATEASCAIMPOZITELE, TAXELE DATORATE, SA CONTESTEACTE SI ACTIUNI LA ORGANELE ENUMERATE MAI SUS. La participarea la accidente auto, sa semneze documentele corspunzatoare. La savarsirea de violari asupra autovehicului, sa le denunte autoritatilor potrivite.
SA VANDA, SA CEDEZE, SA DARUIASCA, SCHIMBE, OFERE SPRE INCHIRIERE AUTOVEHICULUL, PERSOANELOR SI PENTRU SUMA PE CARE ACESTA O DETERMINA, SA PRIMEASCA PRETUL DE VANZARE in numele meu, in acest caz si SA INCHEIE CONTRACTE SINGUR CU SINE INSUSI.
SA ma REPREZINTE IN FATA KAT (Politia Rutiera), in legatura cu inmatricularea si reinmatricularea autovehiculului, sa schimbe certificatul de inmatriculare si placutele de inmatriculareale autovehiculului, sa le primeasca, sa scoata si sa puna in circulatie autovehiculul, sa-l radiee si sa-l prezinte inspectiei tehnice anuale.
Toate clauzele din prezenta procura se vor interpreta integral in folosul imputernicitului. sa semneze in toate registrele si documentele legate de drepturile de mai sus, in numele meu. procura este pe termen nedeterminat."

Va salut.
Sunt administratorul unui S.R.L si as dori sa stiu daca se poate incheia un contract de comodat auto intre mine si societate avand o masina inscrisa in Bulgaria. Trebuie sa mentionez faptul ca masina nu are certificat pe numele meu, eu posedand doar o procura care stipuleaza clar ca pot reprezenta proprietarul in fata tuturor organelor (administrative, fiscale, politie etc), din Bulgaria precum si din alte tari. Exista vreo posibilitate de incheiere a acestui contract, sub semnatura privata sau la un notar si care ar fi conditiile in situatia de fata?

Va multumesc.
Multa stima