avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 975 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Modalitate cedare mostenire fara succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Modalitate cedare mostenire fara succesiune

As dori sa stiu daca exista vreo posibilitate de cedare, vindere, donatie etc, a unei mosteniri catre fiica mea, fara a mai face succesiunea dupa tata. Mentionez ca singurii mostenitori ai tatalui defunct sunt eu impreuna cu mama mea, ambii fiind de acord cu transferul tuturor bunurilor catre fiica, respectiv nepoata noastra.
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 18:24, 3 August 2018
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu puteti pentru ca singurul act care va dovedi partea pe care doriti s-o instrainati este certificatul de mostenitor.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Se poate face o vânzare de drepturi succesorale.
Însă nu o sa o ajute pe fiica dvs cu mare lucru.
Pentru valorificarea unei astfel de înstrăinari, trebuie dezbătută succesiunea.
Asa ca, aveti 2 variante:
- dezbateti succesiunea dvs si mama, apoi înstrăinați bunurile către fiica dvs, în baza certificatului de moștenitor
- încheiati cu fiica o vânzare de drepturi succesorale, urmând ca succesiunea să fie dezbătută de fiica dvs.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Succesiune MirelaAnykha MirelaAnykha Va rog cu un sfat pentru urmatoarea situatie: Tatal meu a murit in noiembrie 2012, iar mostenitori sunt sotia (mama mea) si fiica (eu, majora). Proprietatile ... (vezi toată discuția)
Dezbatere mostenire karina2010 karina2010 Ambii parinti decedati.Tata a decedat in decembrie 2012.Suntem 3 surori si vrem sa dezbatem mostenirea.Dezbaterea mostenirii implica neaparat si terenurile din ... (vezi toată discuția)
Dezbatere mostenire giovi_mik giovi_mik buna ziua.in legatura cu dezbaterea de mostenire:acum o luna si jumatate mi-a decedat tatal,nu am fct dezbaterea;la doua saptamani dupa decesul tatalui,a ... (vezi toată discuția)