Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Modalitate cedare mostenire fara succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Modalitate cedare mostenire fara succesiune

As dori sa stiu daca exista vreo posibilitate de cedare, vindere, donatie etc, a unei mosteniri catre fiica mea, fara a mai face succesiunea dupa tata. Mentionez ca singurii mostenitori ai tatalui defunct sunt eu impreuna cu mama mea, ambii fiind de acord cu transferul tuturor bunurilor catre fiica, respectiv nepoata noastra.
Nu puteti pentru ca singurul act care va dovedi partea pe care doriti s-o instrainati este certificatul de mostenitor.
Se poate face o vânzare de drepturi succesorale.
Însă nu o sa o ajute pe fiica dvs cu mare lucru.
Pentru valorificarea unei astfel de înstrăinari, trebuie dezbătută succesiunea.
Asa ca, aveti 2 variante:
- dezbateti succesiunea dvs si mama, apoi înstrăinați bunurile către fiica dvs, în baza certificatului de moștenitor
- încheiati cu fiica o vânzare de drepturi succesorale, urmând ca succesiunea să fie dezbătută de fiica dvs.