avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 736 soluții astăzi
Forum Activitate lilinimerinco

Activitate lilinimerinco

Răspuns la discuția schimbare domiciliu minor
In prezent mama fetitelor a spus ca e de acord sa se schimbe hotararea veche si sa se stabileasca domiciliul fetitei la tata, pentru ca in acest moment fetitele nu au nici un domiciliu, atat timp cat el ar fi la mama iar aceasta nu mai locuieste la adresa de pe buletin. In schimb nu mai vor nici unul dintre ei,iarasi procese, infatisari prin instante,drumuri, bani cheltuiti, autoritate tutelara, etc. ci pur si simplu sa faca o cerere comuna semnata de abii parinti prin care solicita schimbarea hotararii vechi cu una noua, cererea si celelalte acte trimise prin posta, impreuna cu taxa de timbru etc.. Asa s-a intamplat de fapt si la ultimul proces, dar asta a fost in timpul procesului dupa prima infatisare. Tatal ceruse reincredintare minor, mama s-a opus iar la prima infatisare judecatorul le-a sugerat sa ajunga la o intelegere pentru ca amandoi sunt parinti in egala masura, asa ca au facut o cerere comuna cu tot ceea ce au stabilit de comun acord au semnat-o amandoi si au trimis-o la instanta ,iar la urmatorul termen procesul sa incheiat fara a mai fi nevoie de prezenta lor ,iar hotararea a fost data conform cererii.
Procesul trebuie sa se judece neaparat la domiciliul mamei conform buletin chiar daca aceasta da declaratie pe proprie raspundere ca locuieste impreuna cu tatal fetitei?
Răspuns la discuția schimbare domiciliu minor
Nu stiu care sunt exact regulile privind inscrierea copiilor la scoala ,de aceea am apelat la ajutorul dumneavoastra, aceeasi problema a avut-o si cu inscrierea la gradinita, pentru ca la dosar trebuiau puse C.I.ale ambilor parinti si ne-fiind casatoriti a trebuit sa depuna dovada domiciliului copilului, iar asta nu se putea face decat pe baza hotararii , astfel nu avea dreptul la inscriere intr-o gradinita de stat la fel si la cresa pentru cea mica, asta a salvat-o pe mama de a merge la munca. Asa au ajuns sa se mute pentru un an la tara in casa parinteasca si sa inscrie fetita la gradinita din sat unde nu a fost nici o problema cu inscrierea si mama are scuza ca nu are unde munci.
Gradinita a mers cumva si la tara dar scoala vrem sa o faca neaparat in Bucuresti, in primul rand pentru ca fetita isi doreste foarte mult asta ,iar noi vrem sa ii indeplinim toate dorintele pertinente atat timp cat acest copil, uimeste pe toata lumea pe unde trece prin felul ei de a fi. Este extrem de inteligenta si foarte cuminte si echilibrata, are talent in desen , muzica, dans si absoarbe ca un burete tot ce este bun in preajma ei , lumea care o cunoaste o vede un geniu, iar in mediu de sat nu prea are cum sa se dezvolte prea mult, desi tatal se ocupa foarte mult de ele cand vine de la lucru, pare aproape neobosit in ceea ce le priveste pe fetite, le-a creat conditii aproape ca la bloc, tv,cablu, calculator,internet etc.
Răspuns la discuția schimbare domiciliu minor
Mama nu are domiciliu la fratele meu, nu vrea sa isi schimbe domiciliu si nici nu vrea sa se casatoreasca, asa cum nu vrea nici sa munceasca, a fost de acord doar cu schimbarea domiciliului copilului in conditiile descrise de mine. Este o persoana schimbatoare si foarte dificila,dar toata familia supotam asta de dragul copiilor. Situatia este foarte coplicata pentru ca daca am incerca sa o constrangem cu ceva este posibil sa plece iar pe undeva si chiar daca fetita cea mare ar ramane la fratele meu pe cea mica nu i-o poate lua iar noi ne-am atasat si de cea mica si ea de noi. Fratele meu nu mai poate face diferenta acum intre cele doua fetite, pentru el sunt egale, cea mica avea 4 luni cand a venit la el iar acum are 1.8 ani. La randul lor si fetitele sunt foarte atasate una de alta si amandoua il adora pe tati. E o poveste foarte complicata si trista care a dat peste cap un neam intreg. Dintr-o familie destul de echilibrata si destul de bine situata, am ajuns sa parem destul de prosti cu totii, dar am mers pe principiul ca atunci cand sunt in joc vietile unor suflete nevinovate care au nevoie de ajutorn nu credem ca exista legi, mandrii, orgolii ranite etc, exista doar suflet si constiinta.
Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu un sfat in situatia urmatoare:
Fratele meu a avut o relatie de concubinaj in urma cu sapte ani cu o femeie din zona moldovei, din care a rezultat un copil,acum in varsta de 5,3 ani. Cand avea fetita 1.2 ani,mama ei a luat-o si a fugit cu ea, din Bucuresti inapoi acasa la bunica materna a fetitei. Au urmat procese interminabile, vizite cu alai de la Protectia copilului,Primarie, Politie etc., iar dupa multe chinuri si lacrimi, fratele meu a fost de acord ca fetita sa ramana in grija mamei iar ea a fost de acord cu un program de vizitare. Intre timp mama fetitei a mai facut un copil ,tot o fetita,in urma unor aventuri, astfel a ajuns alungata de bunica fetitelor si a ajuns impreuna cu copii in Centru maternal. Fratele meu urma sa inceapa un nou proces pentru incredintare minor si nu a mai rezistat la inca o perioada de chin si asa a recurs la varianta de a le lua la el pe toate trei(mama si cele doua fetite). Acum sunt impreuna si datorita faptului ca fetita cea mare trebuie sa mearga la scoala in toamna,clasa pregatitoare ) tot intampina probleme ca fetita nu are domiciliu la el si nu gaseste loc in Bucuresti. Intrebarea este: se poate face o cerere comuna semnata de ambii parinti catre instanta prin care se solicita schimbarea hotararii vechi si stabilirea domiciliului la tata, cu judecarea in lipsa doar cu inscrisuri,deoarece un drum pana acolo ar fi destul de costisitor si nu prea isi pot permite,deoarece pana in prezent nu lucreaza decat fratele meu?